Ustalanie składu komisyj rozjemczych, powoływanych do rozstrzygania sporów indywidualnych pomiędzy pracodawcami a pracownikami rolnymi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 5 listopada 1932 r.
o ustalaniu składu komisyj rozjemczych, powoływanych do rozstrzygania sporów indywidualnych pomiędzy pracodawcami a pracownikami rolnymi.

Na podstawie art. 11 ustęp 2 ustawy z dnia 1 sierpnia 1919 r. o załatwianiu zatargów zbiorowych pomiędzy pracodawcami a pracownikami rolnymi (Dz. U. R. P. z 1931 r. Nr. 90, poz. 706) w brzmieniu, rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 25 września 1932 r. w sprawie zmiany ustawy z dnia 1 sierpnia 1919 r. o załatwianiu zatargów zbiorowych pomiędzy pracodawcami a pracownikami rolnymi (Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 713) zarządzam co następuje:
§  1.
Jeżeli na obszarze powiatu danej komisji rozjemczej działa jedna tylko organizacja pracodawców i jeden tylko związek pracowników rolnych, komisja rozjemcza, powołana do rozstrzygania sporów indywidualnych między pracodawcami a pracownikami rolnymi, orzeka w składzie trzech osób, a mianowicie przewodniczącego i 2 przedstawicieli -powyższej organizacji i związku, z których jeden jest z grupy pracodawców, a drugi z grupy pracowników rolnych. Obwodowy inspektor pracy wzywa te organizacje do delegowania do powyższej komisji rozjemczej po jednym członku komisji i po jednym zastępcy.

Związki i organizacje mogą delegować swoich przedstawicieli do komisji rozjemczej na poszczególne posiedzenie lub na okres czasu nie dłuższy niż jeden rok.

W razie ujawnienia działalności na terenie komisji rozjemczej po stronie pracodawców lub pracowników rolnych drugiego związku lub organizacji, następuje powołanie składu komisji w trybie, przewidzianym w § 2.

§  2.
Jeżeli na obszarze powiatu po strome pracodawców lub pracowników działają dwa lub więcej związki lub organizacje pracodawców lub pracowników rolnych, obwodowy inspektor pracy wzywa do siebie na zebranie przedstawicieli wszystkich organizacyj i związków tej strony, która jest reprezentowana w powiecie przez kilka organizacyj lub związków i proponuje im ustalenie w drodze porozumienia wszystkich organizacyj składu komisji rozjemczej i kolejności urzędowania przedstawicieli poszczególnych związków lub organizacyj w komisji rozjemczej.

Wezwanie wystosowane do organizacyj celem delegowania przez nie przedstawicieli na zebranie dla ustalenia składu komisji rozjemczej winno być dokonane co najmniej na 7 dni przed terminem zebrania.

Pierwsza propozycja obwodowego inspektora pracy winna przewidywać ustalenie komisji w składzie przewodniczącego i dwóch członków po jednym członku od pracodawców i pracowników. Jeżeli ustalenie takiego kompletu okaże się niemożliwe, obwodowy inspektor pracy proponuje ustalenie komisji w składzie przewodniczącego oraz 4 członków po 2 od pracodawców i pracowników.

Po ustaleniu składu komisji rozjemczej zebranie organizacyj może ustalić kolejność urzędowania przedstawicieli poszczególnych organizacyj. Za wspólnem porozumieniem przedstawicieli wszystkich związków i organizacyj strony pracodawców lub pracowniczej kolejność urzędowania przedstawicieli poszczególnych organizacyj w komisji rozjemczej może być ustalona w drodze losowania.

Ustalanie składu komisji po stronie pracodawców i pracowników rolnych odbywa się osobno, jednak skład komisji winien być zawsze tak określony, aby liczba członków po stronie pracodawców równa była liczbie członków po stronie pracowników.

Wyniki konferencji powinny być zaprotokołowane.

§  3.
O ile komisja rozjemcza nie zostanie zorganizowana w trybie, wskazanym w § 2, skład komisji rozjemczej i kolejność urzędowania przedstawicieli poszczególnych organizacyj ustali obwodowy inspektor pracy na okres czasu do jednego roku, uwzględniając w miarę możności: a) liczbę robotników, zatrudnionych u zrzeszonych pracodawców, i b) liczbę członków organizacyj i związków pracodawców i pracowników.

Zawiadomienie o ustaleniu składu komisji rozjemczej i kolejności urzędowania przedstawicieli poszczególnych organizacyj, wskazane w ustępie 1, winno być doręczone na dni 14 przed terminem pierwszego posiedzenia komisji rozjemczej wszystkim zainteresowanym związkom lub organizacjom, które w ciągu 7 dni obowiązane są wskazać na piśmie obwodowemu inspektorowi pracy delegowanych przez siebie przedstawicieli.

§  4.
W razie uchylenia się organizacyj zawodowych pracodawców lub pracowników od delegowania przedstawicieli na zasadach, wyszczególnionych w §§ 1, 2 i 3, obwodowy inspektor pracy występuje do właściwej władzy powiatowej administracji ogólnej o zarządzenie wyborów delegatów do komisji rozjemczej.

Jednocześnie na okres czasu do ukonstytuowania się komisji w drodze wyborów okręgowy inspektor pracy powołuje przedstawicieli pracodawców i pracowników rolnych do komisji rozjemczej z pośród przedstawicieli każdej, z obu grup według własnego uznania.

§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.106.883

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalanie składu komisyj rozjemczych, powoływanych do rozstrzygania sporów indywidualnych pomiędzy pracodawcami a pracownikami rolnymi.
Data aktu: 05/11/1932
Data ogłoszenia: 03/12/1932
Data wejścia w życie: 03/12/1932