Ponowne wybory do Sejmu w okręgu Nr. 48.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 16 października 1931 r.
o ponownych wyborach do Sejmu w okręgu Nr. 48.

Na mocy art. 109 ustęp 1 ordynacji wyborczej do Sejmu z dnia 28 lipca 1922 r. (Dz. U. R. P. Nr. 66, poz. 590) zarządzani ponowne wybory do Sejmu w okręgu wyborczym Nr. 48, obejmującym powiaty: przemyski, dobromilski, sanocki, brzozowski i krośnieński.
Wybory odbędą się przy uwzględnieniu tych samych spisów wyborców i tych samych zgłoszeń kandydatur poselskich, jak wybory z dnia 16 listopada 1930 r.

Głosowanie odbędzie się 22 listopada 1931 r.

Czynności wyborcze będą dokonywane przez komisje wyborcze, które przeprowadzały wybory w dniu 16 listopada 1930 r. w terminach, oznaczonych w dołączonym do niniejszego zarządzenia, kalendarzu wyborczym.

ZAŁĄCZNIK 

KALENDARZ WYBORCZY.

Uwaga: Daty wymienione oznaczają ostateczne terminy dla poszczególnych czynności wyborczych 26 października 1931 r. Generalny Komisarz Wyborczy na wniosek Prezesa Sądu Apelacyjnego we Lwowie mianuje w miarę potrzeby przewodniczącego okręgowej komisji wyborczej (art. 19 ust. 1 i art. 20 ust. 1).

Wojewoda lwowski mianuje w miarę potrzeby jednego członka okręgowej komisji wyborczej (art. 19 ust. 2 i art. 20 ust. 1).

Powiatowe władze administracji ogólnej ogłaszają we wszystkich gminach okręgu wyborczego o ich podziale na obwody głosowania, o lokalu wyborczym i lokalu urzędowym obwodowych komisyj wyborczych; jednocześnie o powyższem taż władza zawiadamia przewodniczącego okręgowej komisji wyborczej i Główny Urząd Statystyczny (art. 29).

28 października. Generalny Komisarz Wyborczy ogłasza w Dzienniku wojewódzkim nominacje przewodniczącego okręgowej komisji wyborczej i jego zastępcy (art. 20 ust. 1).

Wojewoda ogłasza w dzienniku wojewódzkim nominacje członka okręgowej komisji wyborczej przez siebie mianowanego i jego zastępcy (art. 20 ust. 1).

Rada miejska m. Przemyśla oraz zgromadzenie przełożonych gmin powiatu przemyskiego uzupełniają w razie potrzeby skład okręgowej komisji wyborczej, o czem zawiadamiają okręgową komisję wyborczą (art. 19 ust. 3 i 5 i art. 20 ust. 2, 3, 4).

30 października. Przewodniczący okręgowej komisji wyborczej ogłasza skład osobowy okręgowej komisji wyborczej w dzienniku wojewódzkim (art. 20 ust. 10).

Okręgowa komisja wyborcza ogłasza we wszystkich gminach okręgu o dniu wyborów, godzinach głosowania, liczbie posłów, którzy mają być wybrani z okręgu oraz o składzie osobowym i lokalu urzędowym okręgowej komisji wyborczej (art. 31 ust. 1).

1 listopada. Rady gminne uzupełniają w razie potrzeby obwodowe komisje wyborcze (art. 22 ust. 3, ust. 7).

5 listopada. Przewodniczący okręgowej komisji wyborczej zawiadamia naczelników gmin o składzie odnośnych obwodowych komisyj wyborczych i podaje o tem do publicznej wiadomości (art. 31 ust. 2 i 3).

9 listopada. Okręgowa komisja wyborcza dostarcza obwodowym komisjom wyborczym afisze z listami kandydatów, celem rozplakatowania (art. 56 ust. 3).

22 listopada. Głosowanie.

25 listopada. Posiedzenie okręgowej komisji wyborczej w celu ustalenia wyniku wyborów (art. 87 ust. 1).

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024