Ponowne zakładanie zaginionych, zniszczonych lub wywiezionych z granic Państwa ksiąg lub akt hipotecznych.

USTAWA
z dnia 19 marca 1925 r.
o ponownem zakładaniu zaginionych, zniszczonych lub wywiezionych z granic Państwa ksiąg lub akt hipotecznych.

Art.  1.

Ponowne zakładanie zniszczonych, zaginionych lub wywiezionych z granic Państwa ksiąg lub akt hipotecznych odbywa się trybem, przepisanym dla pierwiastkowej regulacji hipotecznej, na wniosek właściciela nieruchomości, wierzyciela hipotecznego lub innych osób zainteresowanych z zachowaniem przepisów następujących.

Art.  2.

Obwieszczenia o wywołaniu do regulacji hipotecznej ogłasza się raz jeden w Monitorze Polskim oraz w jednej z najbardziej poczytnych w danej miejscowości gazet według wyboru przewodniczącego wydziału hipotecznego. Niezależnie od tego obwieszczenia o wywołaniu do regulacji hipotecznej winny być w ciągu miesiąca przed terminem wywołania wywieszone przed wejściem do kancelarji wydziału hipotecznego oraz na miesiąc przed terminem wywołania ogłoszone w sposób, przyjęty w gminie dla publicznych ogłoszeń.

Art.  3.

Termin do regulacji ponownie zakładanej księgi lub akt hipotecznych zwierzchność hipoteczna wyznacza na czas od 3 miesięcy do roku jednego, licząc od daty obwieszczenia w Monitorze Polskim; termin ten jednakże nie może być krótszy od 6 miesięcy, gdy ponownego założenia księgi żąda sukcesor właściciela prawa rzeczowego. Równocześnie i w miarę składania przez strony dowodów, jednakże nie później, jak na 2 tygodnie przed terminem prekluzyjnym, wydział hipoteczny winien imiennie przez wezwanie sądowe, lub listem poleconym wezwać do regulacji hipotecznej z miejsc zamieszkania rzeczywistego i prawnego wszystkie znane mu ze złożonych dowodów osoby, mające prawa rzeczowe do danej nieruchomości, których miejsce zamieszkania z tych dowodów jest znane.

Art.  4.

Gdy udowodnione zostało zniszczenie lub zaginięcie dokumentów, odpowiadających wymaganiom art. 1 i 2 ustawy hipotecznej z 14/26 kwietnia 1918 r. (Dz. Praw. V. str. 295), wydział hipoteczny może z urzędu zarządzić wszelkie właściwe środki celem umożliwienia stronie dochodzenia jej praw, np. żądać odpowiednich wiadomości od władz rządowych lub komunalnych, a nawet w ostatecznym razie w braku innych dowodów władny jest na żądanie strony zarządzić w tym celu badanie świadków, które prowadzone będzie trybem, wskazanym w ust. post. cywilnego.

Art.  5.

Gdyby jednak postępowanie, przewidziane w art. 4, nie doprowadziło do stanowczego ustalenia prawa własności, lub innych praw rzeczowych zgłaszających się osób, albo służącego im pierwszeństwa hipotecznego, wtenczas wydział hipoteczny odsyła strony do zwykłej drogi sądowej, gdzie będzie miał również odpowiednie zastosowanie art. 4.

Art.  6.

Ponowne założenie księgi lub akt hipotecznych może nastąpić na wniosek każdej interesowanej osoby i w tym wypadku, gdy właściciel nieruchomości się nie zgłasza.

Wszystkie bezsporne, a znane wydziałowi hipotecznemu ze złożonych dowodów prawa rzeczowe na nieruchomości wydział hipoteczny ujawni w księdze hipotecznej lub aktach hipotecznych nawet bez wniosku i stawiennictwa osoby zainteresowanej.

Art.  7.

Postępowanie w przedmiocie ponownego zakładania ksiąg lub akt hipotecznych, zniszczonych, zaginionych lub wywiezionych jest wolne od wszelkich opłat na rzecz Skarbu, z wyjątkiem opłat sądowych, wynikających z odesłania stron do zwykłej drogi sądowej, i kosztów postępowania w sprawie. Z ulg tych jednakże będzie można korzystać tylko w ciągu 3 lat od ogłoszenia niniejszej ustawy.

Art.  8.

Po ponownym założeniu księgi lub akt hipotecznych osoby zainteresowane mogą dochodzić swych praw w razie sporu jedynie w drodze postępowania sądowego, nawet w wypadku ujawnienia dawnej księgi lub akt hipotecznych, które będą miały znaczenie zwykłego dokumentu notarjalnego.

Art.  9.

Winny złożenia do ponownie zakładanej księgi lub akt hipotecznych oświadczeń świadomie fałszywych, lub świadomego zatajenia wiadomości, dotyczących powstania, zmiany lub ustania praw i obowiązków, będzie karany zamknięciem w więzieniu na czas od 1 roku do lat 6.

Art.  10.

Przepisy niniejszej ustawy będą miały odpowiednie zastosowanie w tych wypadkach, gdy zwierzchność hipoteczna uzna za wystarczające odtworzenie poszczególnych zniszczonych wpisów bez potrzeby ponownego zakładania całej księgi lub akt hipotecznych.

Art.  11.

Wykonanie niniejszej ustawy powierza się Ministrowi Sprawiedliwości.

Art.  12.

Ustawa niniejsza obowiązuje od dnia ogłoszenia w okręgach sądów apelacyjnych w Warszawie, Lublinie i Wilnie.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.38.254

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Ponowne zakładanie zaginionych, zniszczonych lub wywiezionych z granic Państwa ksiąg lub akt hipotecznych.
Data aktu: 19/03/1925
Data ogłoszenia: 18/04/1925
Data wejścia w życie: 18/04/1925