Zakres działania i organizacja Urzędu Emigracyjnego przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 października 1924 r.
w sprawie zakresu działania i organizacji Urzędu Emigracyjnego przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej.

Na podstawie art. art. 15, 18 dekretu z dn. 3 stycznia 1918 r. o organizacji władz naczelnych (Dz. Pr. Kr. P. № 1 poz. 1) oraz na podstawie art. 5 ustawy z dn. 4 listopada 1920 r. w przedmiocie uregulowania spraw dobrowolnej i przymusowej emigracji ludności (Dz. U. R. P. № 108 poz. 707) zarządza się co następuje:
§  1.
Do zakresu działania Urzędu Emigracyjnego przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej należą wszystkie sprawy, dotyczące emigracji, reemigracji, imigracji i opieki nad uchodźcami, a w szczególności:
a)
przygotowywanie ustaw i rozporządzeń w przedmiotach, podlegających kompetencji urzędu,
b)
wykonanie ustaw i rozporządzeń, dotyczących migracji ludności i opieki nad wychodźtwem,
c)
przygotowywanie ze współudziałem Ministerstwa Spraw Zagranicznych konwencyj emigracyjnych i wszelkich układów międzynarodowych, dotyczących emigracji, reemigracji i imigracji oraz: nadzór nad wykonaniem tych konwencyj i układów po ich zawarciu,
d)
nadzór nad kontraktowaniem robotników do pracy zagranicą,
e)
przeciwdziałanie szkodliwej propagandzie emigracyjnej i nielegalnemu werbowaniu emigracyjnemu,
f)
zbieranie wiadomości o stosunkach, panujących w państwach obcych pod względem konjunktury emigracyjnej i udzielanie tych wiadomości zainteresowanym osobom, instytucjom i władzom,
g)
sprawy związane z organizacją transportów emigrantów i reemigrantów,
h)
opieka nad emigrantami i reemigrantami w czasie podróży,
i)
ochrona praw i interesów emigrantów na miejscu pracy,
j)
opieka nad reemigrantami po ich powrocie do kraju,
k)
współdziałanie z Ministerstwem Skarbu w organizacji przesyłania oszczędności wychodźców do kraju,
l)
popieranie tych zrzeszeń i instytucyj społecznych i gospodarczych w kraju i zagranicą, których celem jest niesienie pomocy i opieka nad emigrantami i reemigrantami oraz nadzorowanie działalności tych zrzeszeń i instytucyj pod względem ich stosowania się do przepisów emigracyjnych,
m)
opinjowanie w sprawach udzielania koncesyj kompanjom okrętowym na sprzedaż w Polsce biletów III klasy i międzypokładowych,
n)
prowadzenie w porozumieniu z Głównym Urzędem Statystycznym statystyki ruchu emigracyjnego, reemigracyjnego i imigracyjnego.
§  2.
Na czele Urzędu Emigracyjnego stoi dyrektor, mianowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej na podstawie wniosku Ministra Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych, uchwalonego przez Radę Ministrów. Wszystkich innych urzędników Urzędu Emigracyjnego mianuje Minister Pracy i Opieki Społecznej przy zachowaniu przepisów ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. R. P. № 21 poz. 164).
§  3. 1
Prowadzenie spraw osobowych, budżetowo-rachunkowych i gospodarczych Urzędu Emigracyjnego regulują statuty organizacyjne Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej i Urzędu Emigracyjnego.
§  4.
Współdziałanie z organami- wykonawcze-mi innych ministerstw reguluje porozumienie Ministra Pracy i Opieki Społecznej z odpowiednimi ministrami.

Zadanie swe poza granicami Rzeczypospolitej Urząd Emigracyjny spełnia w ścisłem porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych i za pomocą jego organów.

§  5.
W krajach, uznanych przez Urząd Emigracyjny za szczególnie ważne dla emigracji, Minister Spraw Zagranicznych mianuje na wniosek Ministra Pracy i Opieki Społecznej osobnych attachés do spraw uchodźczych, pełniących swe obowiązki służbowe przy przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych.

Zadania ich i charakter służbowy ureguluje osobne rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej.

§  6. 2
(uchylony).
§  7.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia - równocześnie traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1920 r. w przedmiocie utworzenia Urzędu Emigracyjnego przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej (Dz. U. R. P. № 39 poz. 232).
1 § 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 17 marca 1926 r. (Dz.U.26.30.186) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 marca 1926 r.
2 § 6 uchylony przez § 11 rozporządzenia z dnia 8 lipca 1925 r. o utworzeniu Państwowej Rady Emigracyjnej (Dz.U.25.76.535) z dniem 31 lipca 1925 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.94.873

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres działania i organizacja Urzędu Emigracyjnego przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej.
Data aktu: 20/10/1924
Data ogłoszenia: 30/10/1924
Data wejścia w życie: 30/10/1924