Podwyższenie opłat telefonicznych budowlanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 9 czerwca 1922 r.
o podwyższeniu opłat telefonicznych budowlanych.

Na mocy art. 10 ustawy z dnia 27 maja 1919 r. o państwowej wyłączności poczty, telegrafu i telefonu (Dz. P. P. P. № 44 poz. 310) zarządza się co następuje:
§  1.
Podwyższa się według poniżej podanej taryfy (załącznik) dotychczasowe opłaty telefoniczne budowlane, wymienione w rozdziale: "Opłaty za przyłączenie i przeniesienie aparatów" rozporządzenia Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 18 lutego 1922 r. (Dz. U. R. P. № 18 poz. 152).
§  2.
Nowe opłaty obowiązują od d. 1 lipca 1922 r. na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
§  3.
Z dniem wejścia w życie niniejszej taryfy tracą moc obowiązującą wszelkie dotychczasowe postanowienia o należnościach budowlanych, sprzeczne z niniejszem rozporządzeniem, a w szczególności rozporządzenie z dnia 18 lutego 1922 r. (Dz. U. R. P. № 18 poz. 152) oraz opłaty, wymienione w §§ 2, 5, 9 i 10 rozdziału F. "Opłaty telefoniczne na obszarze b. dzielnicy pruskiej" rozporządzenia z dnia 18 marca 1922 r. (Dz. U. R. P. № 25 poz. 209).

ZAŁĄCZNIK 

Opłaty za przyłączenie i przeniesienie aparatów.

§ 1.
Nowoprzybywający abonenci płacą za oddanie im do użytku aparatu telefonicznego następujące należności, a mianowicie:
a)
abonenci, zamieszkali w obrąbie strefy pierwszej: za połączenie z centralą, bez wzglądu na ilość abonentów tejże, jednorazowo po 6.000 mk. za każde 100 metrów lub ich część rzeczywistej długości linji telefonicznej;
b)
abonenci, zamieszkali w drugiej strefie, oprócz opłaty podług punktu a), ponadto za każde 100 mtr. lub część ich rzeczywistej długości linji telefonicznej, położonej poza strefą pierwszą, po 8.000 mk.;
c)
za roboty instalacyjne w lokalu abonenta przy zakładaniu telefonu pobiera się jedno razowo 4000 mk.

O ile zachodzi potrzeba ustawienia nowych słupów, obowiązek ich dostarczenia do miejsca budowy w odpowiednie i ilości i jakości na nowym abonencie.

W razach wyjątkowych słupy mogą być dostarczone przez Zarząd Poczt j Telegrafów za zwrotem wartości tychże i kosztów transportu do miejsca ustawienia.

§  2.
Przyłączenie aparatu dodatkowego, dzwonka dodatkowego lub kontaktów zatyczkowych uskutecznia się za jednorazową opłatą ryczałtową, a mianowicie:
a)
za przyłączenie w tym samym pokoju, co i aparat główny 4.000 mk.
b)
za przyłączenie w tym samym mieszkaniu, co i aparat główny 6.000 "
c)
za przyłączenie w tym samym budynku, co i aparat główny 8.000 "
d)
o ile aparat dodatkowy ma być ustawiony w innym budynku, płaci abonent oprócz opłaty ryczałtowej 4.000 mk. za linję, łączącą aparat główny z dodatkowym, jak za linję dla aparatu głównego t. j. należytości według § 1 wraz z uwagą co do słupów.
§  3.
Do centrali państwowej mogą być również przyłączone za zgodą właściwej Dyrekcji Poczt i Telegrafów egzystujące lub nowopowstające telefoniczne centrale prywatne na następujących warunkach:
a)
system urządzeń centrali prywatnej winien odpowiadać systemowi urządzeń centrali państwowej,
b)
wszystkie aparaty, obsługiwane przez taką centralę, mają się znajdować w jednej posiadłości,
c)
liczba aparatów centrali prywatnej nie może być mniejszą niż 6,
d)
obsługa oraz konserwacja centrali, aparatów i urządzeń wewnętrznych należy wyłącznie do właścicieli centrali prywatnej,
e)
na każde 10 aparatów centrali prywatnej musi wypadać nie mniej niż jedno połączenie z centralą państwową, przyczem ich budową uskutecznia się za opłatą należności według § 1.

Przy ilości aparatów dodatkowych do 5 włącznie, urządzenie centrali i utrzymywanie aparatów wchodzi bezwzględnie w zakres działania Zarządu Poczt i Telegrafów podług norm dla aparatów dodatkowych. Obsługa zaś centrali i w tym wypadku należy do abonenta.

§  4.
Za przeniesienie aparatu głównego lub dodatkowego względnie dzwonka dodatkowego pobiera się jednorazowe opłaty, jak następuje:
a)
za przeniesienie w tym samym pokoju 4.000 mk.
b)
za przeniesienie do innego pokoju tego samego lokalu 6.000 "
c)
za przeniesienie do innego lokalu tego samego budynku 8.000 "
d)
za przeniesienie do innego budynku na tej samej lub innej posesji, prócz ryczałtowej opłaty 8.000 "

(według punktu c), dopłaca abonent za każde 100 metrów lub ich część rzeczywistej długości linji nowej lub przedłużenia użytkowanej dotychczas:

w obrębie strefy pierwszej 6.000 mk
" " " drugiej 8.000 "
e)
za wymianę aparatu telefonicznego ściennego na stołowy i odwrotnie na żądanie abonenta 3.000 "

Ponadto w sprawie nowych słupów obowiązują postanowienia § 1. Co zaś do należności budowlanych, to obowiązują te same zastrzeżenia co w § 1.

§  5.
Opłaty powyższe pobiera się przed rozpoczęciem robót; zwraca się je w tym tylko wypadku, jeżeli aparat telefoniczny nie może być oddany da użytku abonenta.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024