Częściowa zmiana rozporządzenia z dnia 8 czerwca 1920 r. o organizacji Zarządu rzek żeglownych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROBÓT PUBLICZNYCH
z dnia 21 czerwca 1921 r.
w przedmiocie częściowej zmiany rozporządzenia Ministra Robót Publicznych z dnia 8 czerwca 1920 r. o organizacji Zarządu rzek żeglownych. *

Na mocy art. 3 ustawy z dnia 29 kwietnia 1919 r. o organizacji i zakresie działania Ministerstwa Robót Publicznych (Dz. Pr. № 39 poz. 283) zarządzam w porozumieniu z Ministrem b. Dzielnicy Pruskiej co następuje:
§  1.
Art. 2 rozporządzenia Ministra Robót Publicznych z dnia 8 czerwca 1920 r. (Dz. Ust. № 50 poz. 308) uzupełnia się przez dodanie po punkcie 2 punktu 3 następującej treści:

"3) Zarząd i konserwacja istniejących już obwałowań na rzekach, wymienionych w art. 3 niniejszego rozporządzenia - względnie nadzór, o ile zarząd i konserwacje wykonują istniejące już spółki wodne i związki wałowe; projektowanie i budowa nowych wałów w dolinach tych rzek względnie zatwierdzanie projektów i nadzór, o ile roboty te wykonywać będą. spółki wodne i związki wałowe.

Roboty meijoracyjne w dolinie rzek obwałowanych tudzież konserwacja i zarząd wykonanych już budowli meljoracyjnych pozostaje nadal w zarządzie Okręgowych Dyrekcji Robót Publicznych przy współdziałaniu odnośnych spółek wodnych i związków wałowych".

§  2.
Art. 3 i 4 wymienionego w § i rozporządzenia otrzymują następujące brzmienie:

"Art. 3. Działalność Generalnej Dyrekcji regulacji rzek żeglownych obejmuje następujące przestrzenie rzek:

a) Wisłę od zbiegu Małej Wisły i Przemszy w całej długości znajdującej się w administracji Państwa Polskiego;

b) dopływy Wisły:

1) Przemszę od zbiegu Białej i Czarnej Przemszy pod Niwką do jej ujścia do Wisły;

2) Dunajec od mostu drogowego w Zgłobicach do ujścia do Wisły;

3) Nidę od połączenia z Czarną Nidą do jej ujścia do Wisły;

4) San od ujścia Wiaru do ujścia do Wisły;

5) Wieprz od ujścia Bystrzycy do ujścia do Wisły;

6) Pilicę od połączenia z Wolborką pod Tomaszowem do jej ujścia do Wisły;

7) Bug od ujścia Raty do połączenia z Narwią i Bug-Narew do jego ujścia do Wisły;

8) Narew do ujścia Supraśli do połączenia z Bugiem;

9) Biebrzę od połączenia z kanałem Augustowskim do ujścia do Narwi;

c) następujące rzeki na obszarze województw nowogródzkiego, poleskiego i wołyńskiego oraz powiatów białowieskiego, grodzieńskiego i wołkowyskiego województwa białostockiego:

1) Muchawiec od jego ujścia do Bugu do połączenia z kanałem Królewskim;

2) Pinę od śluzy końcowej na kanale Królewskim w Pińsku aż do ujścia do Jasiołdy;

3) Jasiołdę od jej ujścia do Prypeci aż do połączenia z kanałem Ogińskiego;

4) Prypeć od ujścia rzeki turyi aż do granicy Państwa przy ujściu Słuczy;

5) dolny bieg Stochodu od ujścia rzeki Hrywki do ujścia do Prypeci;

6) dolny bieg Styru od mostu kolei żelaznej z Kowla do Sarn aż do jego ujścia do Prypeci;

7) dolny bieg Horynia od mostu kolei żelaznej pod Rudnią do jego ujścia do Prypeci;

8) Szczarę od połączenia z kanałem Ogińskiego do ujścia do Niemna;

9) Miemen od ujścia Szczary aż do granicy Państwa z Litwą;

d) kanały żeglowne:

1) Augustowski od śluzy w Dębowem na połączeniu z Biebrzą wraz ze skanalizowaną częścią Czarnej Hańczy i kanałem od tej rzeki do Niemna pod Niemnowem;

2) Królewski między Muchawcem a Piną pod Phiskiem;

3) Ogińskiego między Jasiołdą a Szczarą".

Rzeki wymienione w punktach 2), 3) i 4) uchylonego artykułu 3 rozporządzenia Ministra Robót Publicznych z 8 czerwca 1920 r. (Dz. Ust. № 50 poz. 308) a mianowicie: Dunajec powyżej Zgłobic, Wisłoka, tudzież San powyżej Wiaru przechodzą pod zarząd właściwych Okręgowych Dyrekcji Robót Publicznych.

"Art. 4. Otrzymanie drogi żeglownej, opracowywanie szczegółowych projektów uregulowania rzek wymienionych w § 3 niniejszego rozporządzenia, tudzież ich ewentualnego systematycznego obwałowania, wykonanie odnośnych robót i konserwacja wykonanych już budowli regulacyjnych i obwałowań, oraz inspekcję żeglugi i spławu na tych rzekach i kanałach żeglownych, wreszcie służbę hydrograficzną i w ogólności całą administrację wodną obejmują cztery dyrekcje okręgowe regulacji rzek żeglownych a mianowicie:

1) dyrekcja okręgu regulacji rzek żeglownych w Krakowie obejmuje górny odcinek Wisły od ujścia Przemszy do ujścia Kamiennej, następnie Przemszę, Dunajec, San i Nidę na odcinkach podanych w § 3 lit b, poz. 1, 2, 3 i 4 niniejszego, rozporządzenia;

2) dyrekcja okręgu regulacji rzek żeglownych w Warszawie obejmuje środkowy odcinek Wisły do ujścia Skrwy północnej, tudzież Wieprz i Pilicę w granicach określonych w § 3 lit. b poz. 5 i 6 niniejszego rozporządzenia, wreszcie Bug Narew od połączenia się Bugu z Narwią, aż do ujścia do Wisły;

3) dyrekcja okręgu regulacji rzek żeglownych w Toruniu obejmuje dolny odcinek Wisły od ujścia Skrwy północnej;

4) dyrekcja dróg wodnych w Brześciu nad Bugiem obejmuje Bug, Narew, Biebrzę w granicach określonych w § 3 lit. b poz. 7, 8 i 9, dalej rzeki określone w § 3 lit. c poz. 1 do 9, wreszcie kanały żeglowne określone w § 3 lit. d poz. 1 - 3 niniejszego rozporządzenia".

§  3.
Aż do dalszego zarządzenia będą czynne następujące zarządy rzek:
1)
W okręgu Dyrekcji Krakowskiej:
a)
zarząd Wisły w Krakowie, który obejmie odcinek Wisły od ujścia Przemszy do ujścia Raby, tudzież Przemszę;
b)
zarząd Wisły w Szczucinie, który obejmie odcinek Wisły od ujścia Raby do ujścia Wisłoki, Dunajec dolny od Zgłobic do ujścia i Nidę,'
c)
zarząd Wisły w Sandomierzu, który obejmie odcinek Wisły od ujścia Wisłoki do ujścia Kamiennej i dolny odcinek Sanu od ujścia Bukowy do ujścia do Wisły;
d)
zarząd Sanu w Jarosławiu, który obejmie odcinek Sanu od ujścia Wiaru do ujścia Bukowej.
2)
W okręgu Dyrekcji Warszawskiej:
a)
zarząd Wisły w Puławach, który obejmie odcinek Wisły od ujścia Kamiennej do ujścia Pilicy, Wieprz od ujścia Bystrzycy do ujścia do Wisły i Pilice, od ujścia Wolborki pod Tomaszowem do ujścia do Wisły;
b)
zarząd Wisły w Warszawie, który obejmie odcinek Wisły od ujścia Pilicy do ujścia Bug - Narwi i Bug - Narew od ujścia w górę, aż do połączenia się Bugu z Narwią.
c)
zarząd Wisły w Płocku, który obejmie odcinek Wisły od ujścia Bug-Narwi do ujścia Skrwy północnej.
3)
W okręgu Dyrekcji Toruńskiej: ilość zarządów ustaloną będzie w porozumieniu z Ministerstwem b. Dzielnicy Pruskiej.
4)
W okręgu Dyrekcji dróg' wodnych w Brześciu n/B.
a)
zarząd Narwi w Pułtusku, który .obejmie odcinek Narwi od ujścia Supraśli do połączenia Narwi z Bugiem;
b)
zarząd kanału Augustowskiego w Augustowie, który obejmie wymieniony kanał od śluzy w Dębowie aż do śluzy w Niemnowie nad Niemnem, oraz Biebrzę od śluzy w Dębowie do ujścia do Narwi;
c)
zarząd Bugu w Wyszkowie, który obejmie odcinek Bugu od ujścia Muchawca pod Brześciem n/B.
d)
zarząd Bugu w Dorohujsku, który obejmie Bug od ujścia Muchawca do ujścia Raty;
e)
zarząd dróg Wodnych w Brześciu n/B., który obejmie resztę rzek i kanałów, do terytorialnego zakresu działania Dyrekcji dróg wodnych w Brześciu należących, aż do czasu zorganizowania zarządów w Pińsku, Grodnie i Dziśnie.
§  4.
Wobec uwidocznionego w § 3 podziału rzek ulegną likwidacji: Dyrekcja 11 okręgu regulacji rzek żeglownych w Warszawie, tudzież dotychczasowe kierownictwa, oraz zarządy rzek w Tarnobrzegu, Tarnowie, Nisku i w Przemyślu.
§  5.
Termin przejęcia poszczególnych agend oraz termin likwidacji poszczególnych urzędów wymienionych w § 4 oznaczy generalna dyrekcja w porozumieniu z dyrekcjami okręgowemi robót publicznych a co do zakresu działania Dyrekcji okręgowej w Toruniu w porozumieniu z Ministerstwem b. Dzielnicy Pruskiej.

Ostateczny termin przeprowadzenia reorganizacji będącej przedmiotem niniejszego rozporządzenia ustala się na dzień 31 grudnia 1921 r.

§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 29 września 1922 r. sprzeczne z rozporządzeniem z dnia 15 września 1922 r. o przeniesieniu dyrekcji dróg wodnych w Brześciu n/Bugiem do Wilna i przydzielenie jej zarzędu rzeki Wilji i jej spławnych dopływów położonych na obszarze Ziemi Wileńskiej (Dz.U.22.82.734) postanowienia tracą swą moc, zgodnie z § 3 ww. rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.60.381

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Częściowa zmiana rozporządzenia z dnia 8 czerwca 1920 r. o organizacji Zarządu rzek żeglownych.
Data aktu: 21/06/1921
Data ogłoszenia: 14/07/1921
Data wejścia w życie: 14/07/1921