Ograniczenie zużycia prądu elektrycznego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 13 października 1920 r.
dotyczące ograniczenia zużycia prądu elektrycznego.

Zmieniając rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 3 listopada 1919 r. (Dz. Ust. R. P. № 93, poz. 503), na podstawie art. 2 p. f. ustawy z dnia 25 lipca 1919 r. w przedmiocie zapewnienia bezpieczeństwa Państwa i utrzymania porządku publicznego w czasie wojny (Dz. Pr. 1919 r. № 61, poz. 364) i rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 lipca 1920 r. (Dz. Ust. R. P. 1920 r. № 66, poz. 440) oraz na podstawie § 1 obowiązującej na obszarach b. zaboru austrjackiego ustawy z dnia 24 lipca 1917 r. (Dz. Pr. P. P. № 307) zarządzam w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu na terenie b. zaboru austrjackiego i rosyjskiego, co następuje:
1. Oświetlenie ulic i placów publicznych należy ograniczyć do rozmiarów, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo publiczne.

2. Wszelkiego rodzaju reklamy świetlne są-wzbronione. Jako reklamą świetlną uważa się wogóle wszelkie oświetlenia napisów, nazwisk, firm na hotelach, sklepach, interesach handlowych, restauracjach, szynkach, kawiarniach, teatrach, kinematografach, domach i t. d.

3. Wszelkie przedstawienia w teatrach, kinematografach, kabaretach oraz innych lokalach zabaw, należy zakończyć o godz. 11-ej wieczorem.

4. Światło w restauracjach i cukierniach, opłacających pierwszą klasę akcyzy należy gasić nie później, jak o godz. 12-ej w nocy; we wszystkich zaś innych zakładach tego rodzaju nie później, jak o godzinie 10-ej wieczorem. Dozwala się na przedłużenie zmniejszonego oświetlenia w przeciągu najwyżej 30 minut po upływie godziny przepisanej dla zamykania zakładu.

5. Dla wewnętrznego oświetlenia zakładów publicznych, jako to: restauracje, kawiarnie, cukiernie, hotele, pokoje umeblowane, pensjonaty, kluby, kinematografy, sale koncertowe i do tańca i t. p. dozwolone jest używanie światła elektrycznego w ilości najwyżej 3 świec (wzgl. 2,5 watów dla lamp, znaczonych w watach) na 1 metr kwadratowy podłogi. W przejściach i bramach powyższych zakładów dopuszczalne jest oświetlenie lampami o sile nie wyżej 32 świec (wzgl. 25 watów dla lamp znaczonych w watach), przyczem lampy nie mogą znajdować się w odległości mniejszej niż 10 m. jedna od drugiej, a ogólna moc ich nie może przekraczać 100 świec (wzgl. 75 watów).

6. W sklepach dozwolone je t używanie światła w ilości nie wyżej 4 świec (wzgl. 3 watów dla lamp, znaczonych w watach) na 1 metr kw. podłogi.

Oświetlenie lokali sklepowych po godz. 7 min. 15 wieczorem dopuszczalne jest tylko zapomocą lamp nie wyżej 16 świec (wzgl. 20 watów dla lamp, znaczonych w watach). Oświetlenie zewnętrzne okien wystawowych jest bezwarunkowo wzbronione, również i zapomocą innych środków oświetleniowych oprócz elektryczności. Oświetlenie wewnętrzne okien wystawowych będzie uważane za część oświetlenia lokalu sklepowego.

7. Stałe oświetlenie korytarzy, schodów i ogólnych ustępów po godz. 10 min. 30 wieczorem jest wzbronione. Natomiast do godz. 10 min. 30 wieczorem oświetlenie schodów i korytarzy jest bezwzględnie wymagane, przyczem dozwolone jest używanie lamp o sile najwyżej 16 świec (lub 20 watów dla lamp, znaczonych w watach).

8. Palenie podczas dnia lamp w pomieszczeniach, posiadających oświetlenie dzienne, jest wzbronione.

9. Używanie żarówek węglowych jest wzbronione z wyjątkiem specjalnych wypadków, w których lampy są ustawicznie narażone na wstrząśnienia.

10. Wykroczenia przeciwko przepisom niniejszego rozporządzenia karane będą grzywną do 3000 marek lub aresztem do 3 miesięcy.

11. Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.98.655

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ograniczenie zużycia prądu elektrycznego.
Data aktu: 13/10/1920
Data ogłoszenia: 23/10/1920
Data wejścia w życie: 23/10/1920