Uposażenie profesorów, innych wykładających i pomocników naukowych w państwowych szkołach akademickich.

USTAWA
z dnia 13 lipca 1920 r.
o uposażeniu profesorów, innych wykładających i pomocników naukowych w państwowych szkołach akademickich. *

Art.  1.

Profesorowie zwyczajni otrzymują uposażenie równe uposażeniu państwowych urzędników stałych IV stopnia służbowego.

Profesorowie nadzwyczajni otrzymują uposażenie równe uposażeniu państwowych urzędników stałych V stopnia służbowego.

Przy tem stosuje się analogicznie postanowienia artykułów 2-11 ustawy o uposażeniu urzędników i państwowych funkcjonarjuszów niższych (ustawa z dnia 13 lipca 1920 r. Dz. Ust. № 65 poz. 429), o ile ustawa niniejsza nie zawiera postanowień odmiennych.

Art.  2.

Adjunkci, kustosze, prosektorzy, konstruktorzy i obserwatorowie otrzymują takie uposażenie, jak nauczyciele szkół średnich, nadto dodatek w wysokości 400 marek polskich miesięcznie.

Art.  3.

Asystenci starsi otrzymują takie uposażenie, jak nauczyciele szkół średnich.

Art.  4.

Asystenci młodsi (demonstratorzy, elewi) otrzymują takie uposażenie, jak nauczyciele szkół średnich, nie posiadający ukończonego wyższego wykształcenia.

Art.  5.

Asystenci zarówno młodsi, jak starsi, którzy nie są stale zajęci w wyższej szkole akademickiej, lecz głównie w czasie ćwiczeń, pobierają trzecią część uposażenia asystenckiego, jeżeli obowiązkowe zajęcia ich wynoszą mniej niż 18 godzin tygodniowo, a dwie trzecie części, jeżeli obowiązkowe zajęcia ich wynoszą od 18 do 30 godzin tygodniowo.

Art.  6.

Zastępcy profesorów, powołani do wykładów na nieobsadzonej katedrze, pobierają przez czas zastępstwa 75% płacy zasadniczej i dodatku drożyźnianego profesorów zwyczajnych.

Zastępcy asystentów pobierają 75% uposażenia asystentów i dodatków drożyźnianych.

Przysługujący ewentualnie zastępcy dodatek za wysługę lat nie ulega w czasie zastępstwa żadnej podwyżce.

Art.  7.

Wynagrodzenie za wykłady, odbywane na podstawie osobnego zlecenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, wynosi rocznie 3.000, ewentualnie półrocznie 1.500, ewentualnie trimestralnie 1.000 marek polskich za jedną godzinę wykładu tygodniowo.

Wynagrodzenie za prowadzenie, na podstawie osobnego wyjątkowego zlecenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, ćwiczeń i seminarjów poza istniejącemi normalnie ćwiczeniami i seminarjami wynosi rocznie 2.100, ewentualnie półrocznie 1.050, ewentualnie trimestralnie 700 marek polskich za jedną godzinę tygodniowo.

W razie powiększenia mnożnika dodatków drożyźnianych po dniu 1 sierpnia 1920 r. wynagrodzenia powyższe zwiększa się w stosunku zwiększenia dodatków drożyźnianych, przyznanych dla urzędów VIII stopnia służbowego.

Art.  8.

Wynagrodzenie za lekcje lektorów wynosi rocznie 2.100, półrocznie 1.050, trimestralnie 700 marek polskich za jedną godzinę tygodniowo.

W razie powiększenia mnożnika dodatków drożyźnianych po dniu 1 sierpnia 1920 r. wynagrodzenia powyższe zwiększa się w stosunku zwiększenia dodatków drożyźnianych, przyznanych dla urzędów VIII stopnia służbowego.

Art.  9.

Wynagrodzenie za czynności dodatkowe wynosi:

1)
za spełnianie czynności:
a)
rektorskich - 1.000, dziekańskich - 500 marek polskich miesięcznie,
b)
dyrektora studjum rolniczego w Uniwersytecie Jagiellońskim - 500 marek polskich miesięcznie,
2)
za kierownictwo seminarjum, klinik i t. p., do których uczęszcza mniej, niż 100 studentów - 250, do których uczęszcza więcej niż 100 studentów - 500 marek polskich miesięcznie.

Postanowienia przejściowe.

Art.  10.

Przy wymiarze dodatku za wysługę lat w czasie przejściowym mają analogiczne zastosowanie postanowienia art. 19 ustawy o uposażeniu urzędników i niższych funkcjonarjuszów państwowych z tą zmianą, że profesorom zwyczajnym i nadzwyczajnym zalicza się w każdym razie przy wymiarze tego dodatku całkowity czas służby, spędzony w charakterze profesora lub pomocnika naukowego w polskiej szkole akademickiej.

Przewidzianą w art. 19 wspomnianej ustawy komisję weryfikacyjną ustanawia się przy Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Art.  11.

Postanowienia ustawy niniejszej nie dotyczą personelu naukowego kontraktowego w szkołach akademickich. Wynagrodzenie tego personelu może być podwyższone za zgodą Ministra Skarbu tylko w drodze rewizji zawartej umowy.

Art.  12.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie od dnia 1 lipca 1920 r.

Z dniem 1 lipca 1920 r. tracą moc obowiązującą wszystkie ustawy i przepisy w przedmiocie, objętym ustawą niniejszą.

Wypłaty, dokonane w ciągu marca, kwietnia, maja i czerwca 1920 r. ponad ustawowe uposażenie, uważa się za bezzwrotny dodatek regulacyjny po dzień 30 czerwca 1920 r.

Art.  13.

Wykonanie ustawy niniejszej poleca się Prezydentowi Ministrów i Ministrowi Skarbu oraz Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, a nadto, o ile chodzi o byłą dzielnicę pruską - Ministrowi b. Dzielnicy Pruskiej.

* Z dniem 1 stycznia 1922 r. tracą moc postanowienia niniejszej ustawy zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 31 marca 1922 r. o uposażeniu profesorów i pomocniczych sił naukowych w szkołach akademickich (Dz.U.22.28.226), o ile są sprzeczne z postanowieniami wymienionej ustawy.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.65.432

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Uposażenie profesorów, innych wykładających i pomocników naukowych w państwowych szkołach akademickich.
Data aktu: 13/07/1920
Data ogłoszenia: 31/07/1920
Data wejścia w życie: 01/07/1920