Urzędowe świadectwa zdrowia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA PUBLICZNEGO
z dnia 1 lipca 1920 r.
w przedmiocie urzędowych świadectw zdrowia. *

Na mocy art. 2 p. 24 zasadniczej ustawy sanitarnej z dnia 19 lipca 1919 roku (Dz. Pr. P. P. № 63 poz. 371) zarządzam, co następuje:
Art.  1.

Wydawanie urzędowych świadectw zdrowia należy do obowiązków państwowych urzędów administracyjnych I instancji.

Art.  2.

Urzędowe świadectwa zdrowia mogą być wydawane również przez państwowe urzędy administracyjne II instancji.

Art.  3.

Na pisemne żądanie wszelkich władz państwowych urzędy w art. 1 niniejszego rozporządzenia wymienione obowiązane są wydawać wszelkie urzędowe świadectwa zdrowia bezpłatnie, przesyłając je bezpośrednio do tej władzy, która wydania świadectwa zażądała,

Art.  4. 1

Na prośbę osób zainteresowanych, złożoną na piśmie z należycie uiszczoną opłatą stemplową; urzędy wymienione w art. 1 są obowiązane, a urzędy wymienione w art. 2 mogą wydawać wszelkie urzędowe świadectwa zdrowia, jeżeli świadectwa te mają być przedłożone władzom państwowym z obowiązkowem oznaczeniem w tych świadectwach celu, w jakim zostały wystawione.

Urzędy, wydające badanym świadectwa powyższe, pobierają opłatę, w wysokości 5.000 mk., z których 25% na korzyść lekarza badającego, a reszta na rachunek dochodów Ministerstwa Zdrowia Publicznego. Koszta przejazdu lekarza pokrywa strona zainteresowana. Osoby, składające prawomocne świadectwo ubóstwa, mogą być zwolnione całkowicie lub częściowo z opłaty, co musi być zaznaczone w świadectwie i w podaniu.

W świadectwie musi być zaznaczone: a) na zasadzie jakich dokumentów stwierdzono tożsamość osoby badanego i b) wysokość pobranej przez lekarza opłaty.

Art.  5.

W razach, kiedy dla wydania urzędowego świadectwa zdrowia koniecznem byłoby dokonanie badania przez specjalistę, urząd winien oświadczyć o tem na piśmie władzy, która żądała wydania świadectwa (art. 3) względnie osobie zainteresowanej (art. 4).

Art.  6.

Wzbronionem jest wydawanie urzędowych świadectw zdrowia osobom, podlegającym poborowi wojskowemu, lub będącym w czynnej służbie wojskowej, o ile świadectwa te mają być przedłożone władzom poborowym, lub wojskowym bez żądania ze strony tych władz.

Art.  7.

Rozporządzenie niniejsze nie dotyczy urzędowych świadectw zdrowia dla kandydatów do służby państwowej oraz dla osób, pozostających na służbie państwowej, a zgłaszających się dla zbadania celem: a) otrzymania urlopu z powodu choroby, b) przyznania emerytury, c) przyznania odszkodowania z powodu utraty zdrowia podczas lub z powodu pełnienia obowiązków służbowych, d) reaktywowania do służby po spensjonowaniu.

Art.  8.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje na obszarze b. zaboru rosyjskiego i Małopolski.

* Opłaty za urzędowe świadectwa zdrowia ustanowione w art. 4 ust. 2 niniejszego rozporządzenia zostały podwyższone zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 6 czerwca 1921 r. (Dz.U.21.50.312) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 1921 r.
1 Art. 4:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 3 września 1921 r. (Dz.U.21.89.663) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 listopada 1921 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 7 października 1922 r. (Dz.U.22.90.841) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 października 1922 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024