Chodziło o zamianę nieruchomości. W 2010 r. dwóch podatników zamieniło się działkami. Jeden z nich dostał swoją ziemię w 2007 r. w drodze darowizny, więc taka zamiana nieruchomości powinna podlegać opodatkowaniu.

Naczelnik urzędu skarbowego potraktował dokonaną zamianę jak odpłatne zbycie nieruchomości. W konsekwencji zażądał od podatnika daniny. Ponadto fiskus wskazał, że nie ma mowy w tym przypadku o zwolnieniu podatkowym, o jakim mowa w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o PIT, bo obejmuje ono przychody uzyskane ze sprzedaży, a nie z zamiany.

Dokonywanie czynności w ramach tej samej transakcji

Podatnik oponował i domagał się uchylenia decyzji naczelnika. Był przekonany, że przychód z zamiany nieruchomości korzysta ze zwolnienia. Wskazał, że w przeciwnym razie kontrahenci dokonywaliby dwóch czynności prawnych (tj. umów sprzedaży) w miejsce jednej (zamiany) celem uniknięcia opodatkowania. Zauważył także, iż ustawa podatkowa nie definiuje terminów sprzedaż i zamiana.

 


Ścisła interpretacja zwolnienia

Na nieszczęście podatnika organ odwoławczy nie dał się przekonać. Stwierdził on, że zwolnieniu z opodatkowania może podlegać jedynie przychód osiągnięty ze sprzedaży nieruchomości. Taki pogląd argumentował faktem, że ustawodawca nie posługuje się w treści regulacji art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o PIT pojęciem odpłatne zbycie, które ma zakres znacznie szerszy niż sprzedaż. W konsekwencji ze zwolnienia mogą skorzystać tylko ci podatnicy, którzy  dokonali sprzedaży całości lub części nieruchomości – stwierdził fiskus.

 

 

 

Odpłatne zbycie to zbycie – bez znaczenia forma

Rację podatnikowi przyznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (I SA/Gl 2/16). WSA zwrócił uwagę, że źródłem opodatkowanego przychodu jest jedna z form odpłatnego zbycia: sprzedaż lub zamiana nieruchomości dokonana przed upływem pięciu lat od jej nabycia. Ponadto podatnik słusznie zaznaczył, że ustawodawca nie zdefiniował w ustawie podatkowej sprzedaży ani zamiany, dlatego powinno się odnieść do przepisów kodeksu cywilnego. Według nich należy stosować do umowy zamiany odpowiednio przepisy o sprzedaży (art. 604 k.c.) – wyjaśnił WSA.

Zobacz również: NSA: Liczy się ustanowienie prawa wieczystego użytkowania >>

NSA: Cel mieszkaniowy spełnia jedno mieszkanie, a nie kilka >>

Własne cele mieszkaniowe źródłem ciągłych sporów z fiskusem >>

Zwolnienie tylko dla sprzedaży

19 września br. ostatecznie sprawę wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny (II FSK 2547/16), który uchylił wyrok WSA i oddalił skargę podatnika. Sąd wskazał, że zwolnienia podatkowe należy interpretować ściśle, więc skoro w przepisie jest mowa o sprzedaży, to nie można go rozszerzać na zamianę nieruchomości. Sprzedaż i zamiana to nie to samo – skwitował sąd drugiej instancji.