Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej wystąpiła spółka komandytowo-akcyjna, która w przyszłości planuje sprzedać przedsiębiorstwo. W jego skład wchodzić będą w szczególności środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, zapasy, materiały i półprodukty, a także zobowiązania. Wnioskodawca nie wyklucza, że w skład zbywanego przedsiębiorstwa wejdą również środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, które zostaną sfinansowane w całości lub w części z dotacji, subwencji lub dopłat, a także zakład pracy obejmujący pracowników zatrudnionych na podstawie umów o prace.
Spółka chciała więc wiedzieć, czy wartość zapasów, materiałów oraz półproduktów będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia. Jak zaznaczyła, wydatki na zakup lub wytworzenie tych zapasów, materiałów i półproduktów zostały (lub zostaną) poniesione w związku z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą, a ich poniesienie podyktowane jest celem, jakim jest uzyskanie przychodu. Wydatki te zostały (lub zostaną) również właściwie udokumentowane.
Ogólna zasada rozliczenia kosztów
Zdaniem spółki, co do zasady przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawierają szczególnych postanowień dotyczących sposobu rozpoznania kosztów podatkowych z tytułu transakcji zbycia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego. Koszty te powinny być zatem ustalone odrębnie dla każdego składnika majątkowego wchodzącego w skład zbywanego przedsiębiorstwa.
Przepis art. 15 ust. 1 ustawy o CIT przewiduje możliwość zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, że mają one związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiąganych przychodów, a wydatek ten nie mieści się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, który zawiera art. 16 ust. 1 tej ustawy. Dlatego, w ocenie spółki, do kosztów uzyskania przychodów związanych ze zbyciem przedsiębiorstwa będzie można zaliczyć całość poniesionych wydatków związanych z nabyciem lub wytworzeniem zapasów, materiałów oraz półproduktów. Ich zbycie odbędzie się bowiem na analogicznych zasadach jak gdyby spółka dokonała ich sprzedaży w ramach bieżącej działalności (a nie w ramach zbycia przedsiębiorstwa), a zatem w sytuacji, w której spółce z pewnością przysługiwałaby możliwość zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu.
Zobacz również: MF objaśnia niższą stawkę PIT >>
Organ podatkowy może uznać przelew za dowód zakupu >>
Wartość wydatków można odliczyć
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko spółki za prawidłowe. Potwierdził, że wartość wydatków poniesionych na zakup lub wytworzenie zapasów, materiałów i półproduktów będzie stanowić koszt uzyskania przychodu z tytułu zbycia przedsiębiorstwa, a fakt, iż zbycie zapasów, materiałów i półproduktów nastąpi w ramach transakcji zbycia przedsiębiorstwa nie ma znaczenia dla potrącenia kosztów uzyskania przychodu według zasad ogólnych. Ponieważ przepisy ustawy o CIT nie wprowadzają w tym względzie żadnej regulacji szczególnej na okoliczność zbycia przedsiębiorstwa.
Interpretacja z 17 października 2019 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.443.2019.1.MF
Cena promocyjna: 129 zł
Cena regularna: 129 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.