W sytuacji gdy istnieje uzasadniona obawa, że zobowiązanie nie zostanie dobrowolnie uregulowane przez podatnika urząd skarbowy może dokonać zabezpieczenia na majątku dłużnika.
Tak orzekł WSA w Bydgoszczy w wyroku z dnia 16 listopada 2011 r. (sygn. I SA/Bd 724/11). Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę podatnika na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w sprawie zabezpieczenia na jego majątku należności z tytułu podatku od towarów i usług.
Po przeprowadzeniu postępowania kontrolnego w firmie podatnika stwierdzono nieprawidłowości, które miały wpływ na określenie wysokości zobowiązania podatkowego z tytułu podatku VAT. Podatnik dokonał odliczenia podatku na podstawie nierzetelnych dokumentów księgowych, zaniżając zobowiązanie podatkowe. Naczelnik Urzędu Skarbowego wydał decyzję o dokonaniu zabezpieczenia na majątku podatnika należności z tytułu zobowiązania podatkowego.
Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję wydaną w I instancji, podkreślając przy tym, iż zostały spełnione przesłanki uzasadniające dokonanie zabezpieczenia należności - określone w art. 33 § 1 Ordynacji podatkowej. Stosownie do powołanego przepisu zobowiązanie podatkowe może być zabezpieczone na majątku podatnika jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że nie zostanie ono wykonane, a także gdy podatnik dokonuje czynności polegających na zbywaniu majątku, które mogą udaremnić egzekucję. Zobowiązanie podatkowe przed terminem płatności może być zabezpieczone na majątku podatnika, a w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim także na majątku wspólnym.
Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał powyższą decyzję za zgodną z prawem i oddalił skargę podatnika.
Katarzyna Bogucka
źródło: www.orzeczenia.nsa.gov.pl