Do takiego wniosku doszedł niedawno Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja nr 0111-KDIB1-3.4010.244.2018.1.MO).

We wniosku o jej wydanie wnioskodawca wskazał, że jest spółką prowadzącą portal finansowy pozwalający na internetową wymianę walut i umożliwiający klientom dostęp do rynku Forex. Spółka w ramach prowadzonej działalności wynajmuje serwery od innych podmiotów. Są one wykorzystywane w całości dla potrzeb prowadzonych prac badawczo-rozwojowych(tj. do utrzymywania danych i opracowywanego oprogramowania pozwalającego na wdrożenie nowych usług). Spółka korzysta również z usług utrzymywania danych w „chmurze”.

Korzystanie z aparatury z prawem do ulgi?

Spółka zwróciła się do Dyrektora KIS z pytaniem, czy może uznać za koszty kwalifikowane wydatki na odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej, tj. koszty wynajmu serwerów wykorzystywanych przez nią w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

W jej ocenie korzystanie z serwera jest istotnym elementem, niezbędnym do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, ponieważ specyfika tych prac (na które głównie składają się prace programistyczne nad opracowaniem aplikacji internetowych, a więc pracujących w oparciu o serwery) wymaga korzystania z tego rodzaju infrastruktury. Wynajmowany serwer był bowiem wykorzystywany w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych do przechowywania danych i uruchamiania oraz testowania oprogramowania wytworzonego. Nie ma możliwości przetestowania i weryfikacji działania rozwiązania, nad którym spółka pracowała w ramach projektu badawczo-rozwojowego, bez zastosowania serwera. Skoro więc wynajmowany serwer służy prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, powinien być uznany za aparaturę badawczo-rozwojową. W konsekwencji, wydatki poniesione na wynajem serwera powinny być uznane - zdaniem spółki - za koszt kwalifikowany określony w art. 18d ust. 2 pkt 4 ustawy o CIT.

Sprzęt komputerowy to nie aparatura naukowo-badawcza

Dyrektor KIS nie przychylił się do stanowiska spółki. Organ, uznał, że ustawa o CIT nie definiuje co należy rozumieć pod pojęciem aparatury badawczo-rozwojowej. W świetle wyjaśnień GUS aparatura naukowo-badawcza to zestawy urządzeń badawczych, pomiarowych lub laboratoryjnych o małym stopniu uniwersalności i wysokich parametrach technicznych (zazwyczaj wyższych o kilka rzędów dokładności pomiaru w stosunku do typowej aparatury stosowanej dla celów produkcyjnych lub eksploatacyjnych). Do aparatury naukowo-badawczej nie zalicza się sprzętu komputerowego i innych urządzeń nie wykorzystywanych bezpośrednio do realizacji prac B+R. 

Ponadto, Dyrektor KIS zwrócił uwagę, że zasadne jest odwołanie się do potocznego rozumienia słowa serwer. Internetowy słownik języka polskiego (https://sjp.pl) pojęcie serwer definiuje jako komputer lub program przeznaczony do obsługi użytkowników przez udostępnianie ich komputerom swoich zasobów i wykonywanie otrzymanych poleceń. Wobec tego, w ocenie Dyrektora KIS serwer nie ma znamion urządzenia o małym stopniu uniwersalności. Serwer jest urządzaniem, powszechnym dostępnym dla wszystkich. Nie można zatem zakwalifikować go do aparatury naukowo-badawczej. Skoro zatem, serwer nie jest aparaturą badawczo-rozwojową, to wydatki na jego wynajęcie nie będą stanowiły kosztów kwalifikowanych określanych dla potrzeb art. 18d ust. 2 pkt 4 ustawy o CIT.

Jak traktować stanowisko fiskusa?

Moim zdaniem, należy przyznać rację Dyrektorowi KIS, że serwera nie można uznać za aparaturę naukowo- badawczą a wydatków na wynajem serwera za koszty kwalifikowane. Aparaturę naukowo-badawczą stanowią specjalistyczne urządzenia i maszyny wykorzystywane przy projektach badawczych i rozwojowych w medycynie, biotechnologii, farmacji, inżynierii itp. (np. mikroskopy, fantomy itp.), a nie sprzęt komputerowy. Zatem w ramach art. 18d ust. 2 pkt 4 ustawy o CIT takich kosztów nie można odliczyć w ramach ulgi B+R, nawet jeśli mają związek z działalnością badawczo-rozwojową. W tym kontekście należy jednak zwrócić uwagę, że w świetle art. 18d ust. 3 ustawy o CIT kosztem kwalifikowanym mogą być odpisy amortyzacyjne od wszelkiego rodzaju środków trwałych uznawanych za sprzęt komputerowy, czy też elektroniczny np. serwerów, macierzy dyskowych, zasilaczy awaryjnych, komputerów, laptopów, monitorów, tabletów, kart graficznych, dysków itp., pod warunkiem, że są wykorzystywane w ramach prac badawczo-rozwojowych. Potwierdza to m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Warszawie z 3 lutego 2017 r., nr 1462-IPPB5.4510.1110.2016.1.MR.

Maja Fabrowska, menedżer, radca prawny w Gekko Taxens Doradztwo podatkowe