Celem tej zmiany MSR 19 jest uproszczenie i doprecyzowanie zasad rachunkowości dotyczących składek wnoszonych przez pracowników lub osoby trzecie i związanych z programami określonych świadczeń. W celu lepszej ilustracji zmienionych zasad MSR 19 standard ten został uzupełniony o załącznik, w którym zasady te zostały przedstawione na schemacie.
Składki wnoszone przez pracowników lub osoby trzecie mogą zatem:
- zmniejszać koszty zatrudnienia w okresie, w którym pracownik wykonuje pracę – jeżeli składki są związane z pracą i nie zależą od liczby lat zatrudnienia,
- zmniejszać koszty zatrudnienia poprzez przypisanie ich do okresów zatrudnienia – jeżeli składki są związane z pracą (niezależnie od tego, czy zależą od liczby lat zatrudnienia czy też nie zależą od liczby lat zatrudnienia),
- wpływać na ponowną wycenę wartości zobowiązania (lub składnika aktywów) netto z tytułu określonych świadczeń – jeżeli składki nie są związane z pracą (są to przykładowo składki wnoszone przez pracowników lub osoby trzecie w celu zmniejszenia niedoboru wynikającego ze strat aktuarialnych lub strat w aktywach programu),
- zmniejszać koszty zatrudnienia, ale dopiero po wpłacie tych składek na rzecz programu – w przypadku tzw. składek uznaniowych.
Należy zauważyć, że w przypadku składek, które nie zależą od liczby lat zatrudnienia (czyli np. składek stanowiących ustalony procent wynagrodzenia pracownika, ustaloną kwotę obowiązującą w całym okresie zatrudnienia lub kwotę zależną od wieku pracownika) jednostka może wybrać jedno z dwóch alternatywnych rozwiązań.
W przypadku wyboru rozwiązania polegającego na zmniejszeniu kosztów zatrudnienia poprzez przyporządkowanie składek do okresów zatrudnienia (czyli rozwiązania, jakie jest obligatoryjne dla składek zależnych od liczby lat zatrudnienia) jednostka powinna dokonać takiego przyporządkowania w oparciu o taką samą metodę, jaka jest wymagana przez MSR 19 w odniesieniu do świadczeń brutto (czyli stosując wzór dla składek przyjęty w programie świadczeń lub stosując metodę liniową). Jednocześnie, zgodnie z opublikowaną zmianą MSR 19 zmiany wysokości takich składek prowadzą do powstania zysków bądź strat aktuarialnych – jeżeli zmiany takie zostały określone w formalnych zasadach funkcjonowania programu lub wynikają ze zwyczajowo oczekiwanego obowiązku. W przeciwnym wypadku (brak związku ze sformalizowanymi zasadami programu świadczeń, a zmiany nie wynikają także ze zwyczajowo oczekiwanego obowiązku) – zmiany tych składek prowadzą do powstania kosztów bieżącego zatrudnienia i kosztów przeszłego zatrudnienia.
Zmiany wynikające z rozporządzenia 2015/29 stają się obowiązujące w UE dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się 1 lutego 2015 r. lub później. Jednostki mogą natomiast wcześniej zastosować powyższe zmiany, czyli zgodnie z ich terminem wejścia w życie w świetle regulacji IASB, to jest dla okresów rozpoczynających się od lipca 2014 r.
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego