Podstawę prawną do uwzględniania kwot podatku od towarów i usług w wynagrodzeniu przyznawanym syndykowi, nadzorcy sądowemu, zarządcy, tymczasowemu nadzorcy sądowemu, zarządcy przymusowemu, kuratora powoływanego na podstawie ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wprowadzić ma zakładana nowelizacja tych ustaw.
W obecnym stanie prawnym brak jest przepisów, które umożliwiałyby podwyższenie przez sąd wynagrodzeń tych osób o kwotę podatku VAT, co jest dla nich niekorzystne, gdyż przyznane im przez sąd i wypłacone wynagrodzenie, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, jest pomniejszane o kwotę tego podatku.
W postanowieniu z dnia 12 czerwca 2008 r. (S 3/08), Trybunał Konstytucyjny zasygnalizował Sejmowi, Ministrowi Sprawiedliwości i Ministrowi Finansów konieczność usunięcia istniejącej luki w prawie w zakresie stosowania VAT i dokonania zmian, które wprowadziłyby jednoznaczne i ujednolicone zasady uwzględniania VAT przy ustalaniu należności osób, którym organ władzy państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonanie określonych czynności. Wprawdzie w postanowieniu mowa jest o przychodach biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym i o adwokatach i radcach prawnych świadczących pomoc prawną z urzędu, jednak ze względu na obowiązujące przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, rozstrzygnięcie to odnieść należy także do syndyków i pozostałych osób wykonujących czynności zlecone, powoływanych na podstawie Prawa upadłościowego i naprawczego oraz ustawy o KRS.
Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów projektem ustawy o zmianie ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, niezbędne jest wprowadzenie do tych ustaw regulacji, z których jednoznacznie wynikać będzie, że kwotę wynagrodzenia przyznanego tym wyżej wymienionym osobom podwyższa się o kwotę podatku VAT, określoną zgodnie z obowiązującą stawką.
Jolanta Mazur