Dzięki temu kraje członkowskie będą mogły stosować obniżone, nadzwyczajnie obniżone lub nawet zerowe stawki VAT także do e-publikacji. Obecnie są one opodatkowane stawką co najmniej 15 proc., bo traktowane są jako usługi elektroniczne. Powodowało to, że e-booki czy elektroniczne wydania gazet były wyżej opodatkowane niż wydania papierowe. W stosunku do publikacji fizycznych – książek, gazet i czasopism – państwa członkowskie mogą stosować obniżony VAT, który wynosi minimum 5 proc. Niektóre kraje dostały zgodę na nadzwyczajnie obniżony poniżej 5 proc. czy zerowy VAT.
Do wprowadzenia takich zmian zobowiązywało orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, który w 2015 r. uznał, że stosowanie obniżonej stawki VAT na elektroniczne książki i prasę, co wprowadziła Francja i Luksemburg, jest niezgodne z europejską dyrektywą o VAT.
Zdaniem Trybunału e-booki i e-gazety to usługi dostarczane drogą elektroniczną, a dyrektywa obecnie wyklucza stosowanie niższych stawek dla takich usług. W wyroku z 2017 r. Trybunał stwierdził, że oferowanie książek w formie papierowej i elektronicznej jest do siebie bardzo podobne. Co za tym idzie, stosowanie różnego opodatkowania nie powinno mieć miejsca.
Warto przeczytać: Już w 2019 r. będzie niższy VAT od e-booków
Od stycznia 2019 roku zmiany w opodatkowaniu VAT bonów