Pytanie

Czy można scalać na fakturze VAT oraz paragonie fiskalnym następujące usługi: 1). składowe: nocleg/8%VAT/ + śniadanie/8%VAT/) jako "Usługa hotelowa 8%" 2). składowe: nocleg /8%VAT + całodzienne wyżywienie /gastronomia/ /8%VAT/) jako "Usługa hotelowa 8%" 3). składowe: nocleg /8%VAT + kawa, herbata /23%VAT/ + gastronomia /8%VAT/ + parking /23%VAT/ jako "Usługa hotelowa 8%" 4). składowe: nocleg/8%VAT/ + catering /8%VAT/) +parking 23% jako "Organizacja konferencji, imprez 23%"?

Odpowiedź

Jeżeli powyższe świadczenia stanowią, odpowiednio każda z nich, usługi kompleksowe to winny być opodatkowane jako całość i wówczas mogą być prezentowane na fakturze łącznie.

Uzasadnienie

Udzielając odpowiedzi na pytanie czytelnika należy wskazać, że już od dłuższego czasu prowadzone są spory o zasady opodatkowania VAT świadczeń składających się z różnych czynności składowych. W każdym przypadku o tym, jaki jest charakter świadczeń i z czego składa się cena, ostatecznie decyduje treść umów łączących strony oraz charakter i specyfika samego świadczenia. Biorąc pod uwagę to, że podstawa opodatkowania - kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej, nie należy dokonywać sztucznego podziału usług na ich elementy kalkulacyjne. Teza taka zaprezentowana została m.in. w uchwale NSA z 8 listopada 2010 r., I FPS 3/10, ale również i w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, czego przykładem są m.in.: sprawa C-349/96 pomiędzy Card Protection Plan Ltd (CPP) a Commissioners of Customs and Excise, sprawa C-111/05 Aktiebolaget NN v. Skatteverket, czy sprawa C-41/04 Levob Verzekeringen BV, OV Bank NV v. Staatssecretaris van Financien a nawet interpretacjach organów podatkowych: Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 czerwca 2009 r., ILPP2/443-425/09-2/MN (stan prawny przed 2014 r. ale pogląd nie utracił aktualności).

To oznacza, że jeżeli wymienione w pytaniu usługi są świadczeniami o charakterze kompleksowym (co powinno być zgodne z intencjami stron), nie należy ich rozbijać na poszczególne elementy składowe, lecz traktować jako jedno świadczenie (każdą); usługa jest wówczas klasyfikowana wedle elementu, który ma w całym świadczeniu charakter dominujący. To oznacza, że jeżeli podatnik wykonuje usługę hotelową, w ramach której realizowane jest świadczenie akcesoryjne w postaci wyżywienia (samo śniadanie lub całodzienne) to powinien opodatkować je jako całość, stosując stawkę VAT 8 proc. i jako jedna usługa (odpowiednio) zaprezentować w fakturze. Z kolei jeżeli podatnik wykonuje usługę, której celem jest kompleksowa obsługa konferencji, jej organizatorów i uczestników (nocleg, wyżywienie, parking, sale konferencyjne, koordynacja itp.), i zgodnie z intencją stron ma to być jedno, kompleksowe świadczenie, to winno ono być opodatkowane VAT przy zastosowaniu stawki 23 proc. i jako całość należy zaprezentować taką usługę w fakturze.

Przy świadczeniach kompleksowych samo tylko rozbicie usługi na poszczególne składowe i rozdzielne ich prezentowanie w fakturze nie oznacza przesłanki do odrębnego opodatkowania.
Na zakończenie należy wskazać, co było już powyżej zasygnalizowane, że każdy przypadek musi być odrębnie analizowanym, badany w kontekście umowy łączącej strony i z uwzględnieniem ich intencji. Jak ważne jest dokonanie pełnej oceny potwierdza chociażby treść wyroku TS UE z dnia 17 stycznia 2013 r. C-224/11 i poprzedzające go rozstrzygnięcia sądów krajowych.

Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego