Pytanie
Czy pole numer 9 w dokumencie EUR.1 jest obligatoryjne?
Czy wypełniając świadectwo można wpisać sztuki zamiast wagi brutto?
Odpowiedź
Wypełniając świadectwo EUR.1 należy skwantyfikować towar (którego dotyczy świadectwo pochodzenia), lecz nie trzeba tego robić w kilogramach. Jednostka miary powinna być dopasowana do charakteru towaru. Jeśli towar w obrocie występuje w sztukach, to wówczas można określić jego ilość właśnie w sztukach.
Uzasadnienie
Dokument EUR.1 to świadectwo przewozowe potwierdzające preferencyjne pochodzenie wspólnotowe towarów wywożonych do krajów trzecich.
Jak rozumiem w tym przypadku chodzi o wypełnienie wniosku o jego wydanie (który to wniosek wypełnia się na samym tym dokumencie).
Z samego tytułu pola 9 (rubryki 9) wynika, że podaje się masę brutto towarów w kilogramach albo wskazuje się na inną jednostkę miary (litry, m3).
Z powyższego wynika, że należy skwantyfikować towar (którego dotyczy świadectwo pochodzenia), lecz nie trzeba tego robić w kilogramach. Jednostka miary powinna być dopasowana do charakteru towaru.
Przykładowo – "ilość" samochodu można określić zarówno w kg, jak i metrach sześciennych, lecz z pewnością najbardziej zasadne jest uczynienie tego w sztukach.
Dlatego też uważam, że jeśli towar w obrocie występuje w sztukach, to wówczas można określić jego ilość właśnie w sztukach.
Nie można jednakże pominąć rubryki nr 9 w świadectwie EUR.1. Z żadnej części formularza nie wynika, aby podanie danych w rubryce 9 było nieobowiązkowe (w odniesieniu do innych rubryk takie informacje objaśnienia do świadectwa wskazują). Przyjąć poza tym należy, że trzeba w jakiś sposób skwantyfikować towar, którego dotyczy dane świadectwo pochodzenia.
Dowiedz się więcej z książki | |
Prawo celne i podatek akcyzowy. Blaski i cienie dziesięciu lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej
|