Z tego powodu polskie rodziny muszą korzystać z prywatnych fundacji zagranicznych. Takie podmioty są standardową instytucją wykorzystywaną w planowaniu sukcesji majątku zarówno firmowego, jak i prywatnego – nawet w perspektywie kilku pokoleń. Brak regulacji w tym zakresie powoduje jednak wątpliwości podatkowe.
Artykuł opublikowany w sierpniowym numerze Przeglądu Podatkowego pt. Opodatkowanie fundacji prywatnych dotyczy fundacji prywatnych i skutków podatkowych związanych z jej wykorzystywaniem w celu przekazania kontroli i własności nad majątkiem na rzecz wybranych następców i dalszych pokoleń. Brak regulacji w tym zakresie powoduje wątpliwości podatkowe, które także zostały przeanalizowane w przedmiotowym artykule.
Przeczytaj również analizę: Zarząd sukcesyjny >>
Słuszne wydawałoby się wprowadzenie do obecnego systemu prawnego nie tylko przepisów umożliwiających funkcjonowanie fundacji prywatnych, lecz także odpowiednich przepisów podatkowych, które pozwolą stworzyć otoczenie prawne sprzyjające sukcesji, jaka z uwagi na obecny etap gospodarki będzie zjawiskiem coraz bardziej powszechnym.