Tego samego dnia Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która umożliwia rolnikom preferencyjne opodatkowanie sprzedaży przetworzonych produktów rolnych.
Zobacz: Rolnik zapłaci ryczałt od sprzedaży zrobionych przez siebie wędlin >>
Przychody ze sprzedaży tych produktów będą opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym o preferencyjnej stawce 2 proc. Warunkiem będzie prowadzenie ewidencji sprzedaży oraz sprzedawanie produktów wyłącznie w miejscu ich wytworzenia lub na targowiskach. Zasady te nie obejmą sprzedaży produktów przetworzonych w ramach produkcji przemysłowej, uzyskanych z działów specjalnych produkcji rolnej, a także objętych akcyzą (np. napojów alkoholowych). Korzyści wynikające z nowelizacji nie obejmą też produktów, do których przetwarzania i sprzedaży będą zatrudniani pracownicy bądź podwykonawcy.
W trakcie spotkania w pałacu prezydenckim, przedstawiciel resortu zdrowia zobowiązał się, że w najbliższym czasie przygotowany zostanie projekt rozporządzenia w sprawie dostaw bezpośrednich środków spożywczych, rozszerzający katalog produktów, które rolnicy mogą sprzedawać konsumentom o pokrojone i obrane warzywa i owoce – zgodnie z unijnymi przepisami o higienie środków spożywczych. Umożliwi to m.in. legalną sprzedaż krojonej kapusty kiszonej.
Ponadto, do końca kwietnia br., Główny Inspektor Sanitarny przygotuje wytyczne dla służb sanitarno-epidemiologicznych, określające wymogi, jakie powinny obowiązywać rolników, którzy przygotowują żywność w domach prywatnych w celu wprowadzenia jej do obrotu. Jednocześnie poradnik taki ułatwi producentom dostosowanie gospodarstw do minimalnych koniecznych zasad sanitarnych i higienicznych, których spełnienie pozwoli na legalną i bezpieczną dla konsumentów sprzedaż produktów z własnego gospodarstwa.
Kwestia uregulowania sprzedaży bezpośredniej jest stałym postulatem środowisk wiejskich. Kancelaria Prezydenta RP od kilku lat działa na jej rzecz, mając świadomość, że jest to szansa na aktywizację mieszkańców terenów wiejskich i uzyskanie przez rolników dodatkowych dochodów z produkcji związanej z działalnością rolniczą.
Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego