Ministerstwo Finansów przewidziało dla podatników cały system zachęt, które mają ich skłonić do korzystania z tej formy płatności.
Czy korzyści te są rzeczywiście atrakcyjne dla podatników oraz skutki mechanizmu, które - mimo dobrowolności - odczuje zdecydowana większość przedsiębiorców, analizujemy w artykule opublikowanym w sierpnowym numerze "Przeglądu Podatkowego" pt. Mechanizm podzielonej płatności.
Mechanizm podzielonej płatności w VAT niewątpliwie może przyczynić się do uszczelnienia systemu poboru VAT i zmniejszenia skali oszustw podatkowych w tym zakresie. Jednak o jego skuteczności będzie decydowała w znacznym stopniu chęć podatników do skorzystania z tego systemu, na co będą miały wpływ różne czynniki. Z pewnością będzie on stosowany w branżach, w których środki finansowe pochodzą od inwestorów publicznych, jak np. budownictwo. Można bowiem założyć, że państwo, wprowadzając taki mechanizm, zobowiąże instytucje publiczne do jego stosowania.
Na polu stosowania niektórych regulacji dotyczących split paymentu z pewnością jednak konieczna będzie ich zmiana lub doprecyzowanie w taki sposób, aby przekonać podatników do jego zalet i tym samym zwiększyć jego funkcjonalność oraz skuteczność.
Kto skorzysta z podzielonej płatności
Mechanizm podzielonej płatności w VAT, który zaczął obowiązywać od 1 lipca, zakłada jego dobrowolne stosowanie. Z uwagi na ograniczenia wynikające z przepisów unijnych, póki co nie było możliwe wprowadzenie obowiązku jego stosowania. Jednak prawdopodobnie w przyszłości korzystanie ze split paymentu w niektórych branżach będzie obowiązkowe.