Wprowadzony niedawno do polskiego prawa mechanizm podzielonej płatności tzw. split payment jest kolejną próbą rozwiązania problemu przestępczości w zakresie podatku VAT. Split payment zakłada, że płatność za nabyty towar lub usługę (w całości lub w części) następuje poprzez zapłatę kwoty netto przez nabywcę na rachunek rozliczeniowy dostawcy albo jest rozliczana w inny sposób, natomiast zapłata odpowiadająca kwocie podatku VAT (w całości lub w części) jest płacona na specjalny rachunek bankowy dostawcy.
Kto skorzysta z podzielonej płatności >>
Jak stosować split payment w przypadku faktur proforma i zaliczkowych?
Wpłata na zwykłe konto wyklucza split payment >>
System zachęt dla podatników dobrowolnie stosujących mechanizm podzielonej płatności >>
Poniżej wskazujemy, jak ustawodawca próbuje przełamać sceptycyzm przedsiębiorców dotyczący korzystania z nowego mechanizmu.
Złagodzenie przepisów sankcyjnych
Ustawodawca pozostawił do uznania przedsiębiorców, czy skorzystać z mechanizmu podzielonej płatności, czy raczej dokonywać transferu środków tak jak dotychczas. Postulowany efekt uszczelnienia systemu podatkowego zostanie jednak osiągnięty dopiero w momencie, w którym stosowanie mechanizmu podzielonej płatności upowszechni się, a wartości pieniężne odpowiadające kwocie podatku w przeważającej części krążyć będą między utworzonymi w tym celu rachunkami VAT.
By zachęcić podatników do korzystania z mechanizmu split payment, ustawodawca wprowadził do ustawy szereg przepisów stawiających nabywców towarów i usług stosujących mechanizm podzielonej płatności w korzystniejszej sytuacji prawnopodatkowej w porównaniu z tą, w której znajdują się niestosujący tego mechanizmu. Mianowicie do podmiotów stosujących mechanizm podzielonej płatności, do wysokości kwoty odpowiadającej kwocie podatku wynikającej z otrzymanej faktury:
- Nie stosuje się art. 105a ust. 1 ustawy o VAT, tj. przepisu o odpowiedzialności solidarnej. Podatnik dokonujący zapłaty za towary wymienione w załączniku nr 13 do ustawy o VAT (wyroby stalowe, paliwa oraz inne tzw. towary wrażliwe) w ramach mechanizmu podzielonej płatności nie będzie ponosił solidarnej odpowiedzialności wraz z dostawcą za ewentualne zaległości podatkowe.
- Nie stosuje się art. 112b ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, tj. przepisu o dodatkowym zobowiązaniu podatkowym. Podatnikowi dokonującemu zapłaty w ramach mechanizmu podzielonej płatności organ nie ustali dodatkowego zobowiązania podatkowego – tzw. sankcji VAT – w wysokości 30% w przypadku błędnie sporządzonej deklaracji podatkowej lub 20% w przypadku złożenia korekty deklaracji podatkowej w następstwie interwencji organu.
-
Nie stosuje się art. 112c ustawy o VAT, tj. przepisu o dodatkowym zobowiązaniu podatkowym w wysokości 100%. Podatnikowi dokonującemu zapłaty w ramach mechanizmu podzielonej płatności organ nie ustali sankcji VAT w wysokości 100%, która może być stosowana, gdy błędne rozliczenia podatnika wynikają z faktur, które:
- zostały wystawione przez podmiot nieistniejący,
- stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane,
- podają kwoty niezgodne z rzeczywistością,
- potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego o nieważności i pozorności czynności prawnych.
Fiskus stępia własne ostrza
Wyłączenie stosowania niektórych przepisów oznacza, że administracja skarbowa, w przypadku zastosowania mechanizmu podzielonej płatności, stępia własne ostrza wymierzone w podatników, którzy nieprawidłowo rozliczają się z fiskusem (albo którzy padają ofiarą tych ostatnich). Dla zachowania dyscypliny nowe przepisy zawierają jednak pewne ograniczenia. Przedsiębiorca nie będzie mógł skorzystać z opisanych benefitów w sytuacji, gdy wiedział, że faktura zapłacona z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności nie jest rzetelna lub przedstawia nieprawdziwe informacje.
Zobacz więcej www.codozasady.pl
Wojciech Marszałkowski, praktyka podatkowa kancelarii Wardyński i Wspólnicy