Jakie konsekwencje podatkowe rodzi sprzedaż pożyczki przez spółkę z o.o.? Czy sprzedaż pożyczki jest traktowana tak samo jak sprzedaż wierzytelności handlowej?

Niestety, sprzedaż pożyczki (zakładam, że dokonywana przez pożyczkodawcę) nie wywołuje takich samych skutków w podatku dochodowym, jak sprzedaż wierzytelności handlowej.


Stosownie do treści przepisu art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p., do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się strat z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności, chyba że wierzytelność ta uprzednio, na podstawie art. 12 ust. 3 u.p.d.o.p., została zarachowana jako przychód należny.
Zatem, aby strata powstała na skutek sprzedaży wierzytelności była kosztem podatkowym, należność (w całości lub w części) musiała być wcześniej przychodem z działalności gospodarczej.
Jeżeli więc pożyczkodawca dokonuje sprzedaży należności powstałej u niego w związku z udzieleniem wcześniej pożyczki, to ze względu na to, iż kwota pożyczki nie była jego przychodem, ewentualna strata powstała na skutek dokonania takiej transakcji nie może być uwzględniona w rachunku podatkowym po stronie kosztów.