Krajowa Rada Doradców Podatkowych zarzuca przepisom o exit tax, że niezgodnie z przepisami dyrektywy ATAD, obejmują także osoby fizyczne. Polskie regulacje dodatkowo mają utrudniać obywatelom osiedlanie się w innym państwie członkowskim. Chodzi o to, że przewidują konieczność natychmiastowego poboru podatku w momencie przeniesienia przez podatnika miejsca zamieszkania. Zdaniem samorządu, naruszone są także podstawowe zasady (tj. swoboda przedsiębiorczości, przepływu osób i kapitału), na których oparte jest funkcjonowanie Unii Europejskiej.
Ryzyko naruszenia prawa wspólnotowego
- W związku z tym, że zastrzeżenia Krajowej Rady Doradców Podatkowych nie zostały wzięte po uwagę przez polskiego ustawodawcę, KRDP skierowała do Komisji Europejskiej skargę, w której wskazała, jakie przepisy prawa wspólnotowego narusza ustawa implementująca – powiedział prof. dr hab. Adam Mariański, Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
Zobacz również:
Fiskus przełknie kieliszek wina, ale cała butelka - ryzykowna >>
Korekta 2018 roku na starych zasadach >>
Koszty podatkowe trzeba rozliczać w czasie >>
Długa lista zarzutów
W skardze KRDP wskazała, że polska ustawa implementująca narusza dyrektywę ATAD m.in:
- przez objęcie exit tax także osób fizycznych. Zdaniem KRDP, regulacje zawarte w dyrektywie wyznaczają jedynie ogólny, minimalny poziom ochrony przed agresywnym planowaniem podatkowym, nie oznacza to jednak przyzwolenia na wprowadzanie przepisów nieznajdujących oparcia w regulacjach dyrektywy,
- w zakresie, w jakim utrudnia swojemu obywatelowi osiedlania się w innym państwie członkowskim
- w zakresie, w jakim utrudnia podatnikowi podjęcie działalności gospodarczej na terenie innego państwa członkowskiego.
Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:
Exit tax: opodatkowanie dochodów z niezrealizowanych zysków w praktyce >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.
Cena promocyjna: 95.19 zł
|Cena regularna: 119 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł