Chodziło o spółkę produkującą wafle ryżowe. Dokonuje ona dostaw towarów m.in. na rzecz kontrahenta z Wielkiej Brytanii. Zgodnie z umową zawartą pomiędzy stronami, spółka zobowiązuje się do utrzymania określonego stanu towarów w  magazynie znajdującym się na terytorium Belgii. Ponadto spółka sama finansuje i organizuje transport towarów do Belgii oraz ponosi koszty ich magazynowania. Natomiast magazyn w Belgii jest obsługiwany przez tamtejszą spółkę specjalizującą się w świadczeniu usług logistycznych. Produkty podatniczki nie są przetrzymywane tam dłużej niż trzy miesiące, ani nie są poddawane jakimkolwiek obróbką czy zmianom.

 

Bestseller
Bestseller

Adam Bartosiewicz

Sprawdź  

Cena promocyjna: 296.1 zł

|

Cena regularna: 329 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Cały proces odbywa się w ten sposób, że kontrahent informuje spółkę belgijską o zamiarze pobrania z magazynu określonej ilości towaru. W tym samym dniu realizowany jest transport towarów z Belgii do Wielkiej Brytanii, który organizuje nabywca, ale finansuje podatniczka. Spółka belgijska przekazuje producentowi wafli raporty, z których wynika, jakie towary dotyczące konkretnego zamówienia w jakim dniu zostały wywiezione z magazynu w Belgii. Na tej podstawie spółka wystawia faktury na rzecz odbiorcy z Wielkiej Brytanii, gdzie za datę dostawy przyjmuje się moment wydania towarów z magazynu spółki belgijskiej. Po uzyskaniu powyższych informacji podatniczka organizuje kolejny transport towarów do Belgii w celu wywiązania się ze swojego zobowiązania do utrzymania określonego poziomu stanu w magazynie.

WDT z przerwą

Spółka posiada również wydaną zgodnie z prawem belgijskim decyzję upoważnionego organu podatkowego, z której wynika, że w związku z dokonywaną dostawą nie ma obowiązku rejestracji dla celów podatku od wartości dodanej na terytorium Belgii.

Podatniczka uważała, że cały proces dostawy towarów do odbiorcy w Wielkiej Brytanii stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 13 ust. 1 ustawy o VAT. W konsekwencji twierdziła, że ma możliwość opodatkowania tej dostawy stawką podatku 0 proc.

To dwie transakcje – jedna WDT z stawką 0 proc., a druga zwykła dostawa

Jednak dyrektor izby skarbowej w Katowicach uznał, że spółka jest w błędzie i nie można mówić w tej sytuacji o jednej transakcji WDT. Zdaniem organu tutaj dochodzi do dwóch czynności: pierwszej nietransakcyjnego przesunięcia towarów z Polski do Belgii i drugiej dostawy tych przesuniętych towarów do brytyjskiego kontrahenta. Przy czym fiskus wskazał, że przesuniecie towarów z Polski do Belgii jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów według art. 13 ust. 3 ustawy o VAT i do tego spółka może zastosować zerową stawkę podatku. Jednak aby tak samo można było postąpić z dostawą towarów z Belgii do Wielkiej Brytanii spółka musiałaby być zarejestrowana na potrzeby podatkowe także w Belgii – wyjaśniał fiskus.

Rację  organowi podatkowemu przyznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (I SA/Po 1900/15). WSA uznał, że faktyczna dostawa towarów nie następuje na terytorium Polski, ale dopiero w Belgii, w momencie, w którym odbiorca z Wielkiej Brytanii pobiera je z magazynu. Sąd poparł fiskusa, iż dochodzi do dwóch czynności, a nie do jednego WDT.

 

 

 

Bez sztucznego podziału transakcji

21 września br. ostatecznie o wyniku sporu przesądził Naczelny Sąd Administracyjny (I FSK 1500/16). Sąd kasacyjny uchylił wyrok WSA i interpretację indywidualną fiskusa. NSA stwierdził, że dostawa towarów z przerwą na zmagazynowanie ich na terenie Belgii stanowi WDT i korzysta z zerowej stawki VAT, choć jest to niestandardowa transakcja. Sąd podkreślił, że towar wyjeżdżając z kraju ma już ustalonego nabywcę, wiadomo co się z nim dzieje, jest zaplanowana cała dostawa na rzecz tego konkretnego nabywcy. W konsekwencji dzielenie tego na dwie oddzielne czynności byłoby podziałem sztucznym i tym samym niewłaściwym – tłumaczył NSA. Należało też odnieść się do decyzji belgijskich organów podatkowych, które uznały, że taki proces może być nieprzerwaną WDT i spółka nie musi się rejestrować w Belgii. Organ interpretacyjny w ogóle pominął ten aspekt, a on ma bardzo duże znaczenie  - podkreślał Naczelny Sąd Administracyjny.

Zobacz również: Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) >>

Nie każdy błąd na fakturze pozbawi prawa do odliczenia VAT >>

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów a VAT >>

Będą zmiany w stawkach VAT >>

Wewnątrzwspólnotowa dostawa lub nabycie towarów - opodatkowanie VAT >>