Unijny kodeks celny skupia się na wyznaczeniu kierunków i celów strategicznych w prawie celnym. Jego wprowadzenie ma doprowadzić do jednolitego stosowania przepisów celnych na całym obszarze celnym UE przez krajowe służby celne państw członkowskich. Regulacje UKC będą stosowane w polskim prawie wprost, a w znowelizowanych przepisach ustawowych znajdą się jedynie rozwiązania, które uzupełniają regulacje kodeksowe.
Zgodnie z projektem, do Prawa celnego wprowadzone zostanie pozwolenie na stosowanie uproszczonego postępowania przy obejmowaniu towarów procedurą TIR (dotyczy międzynarodowego przewozu towarów). W praktyce formalności tranzytowe zostaną zredukowane do minimum dla wiarygodnych przedsiębiorców. Wprowadzone mają być także przepisy regulujące kwestię elektronicznej wymiany informacji i dostępu do usług elektronicznych świadczonych przez Służbę Celną.
Projekt nowelizacji przewiduje, że elektroniczna wymiana informacji – w szczególności deklaracji i zgłoszeń – odbywać się będzie przez Platformę Usług Elektronicznych Służby Celnej (PUESC). Warunkiem skorzystania z usług elektronicznych będzie rejestracja i przedstawienie organowi celnemu dokumentu potwierdzającego zakres uprawnień do korzystania z usług oferowanych na PUESC. Elektroniczne dokumenty celne będzie można podpisać nie tylko kwalifikowanym podpisem elektronicznym, czy profilem zaufanym ePUAP, ale także podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego certyfikatu Służby Celnej (tzw. podpis PKI).
Przygotowana nowelizacja wprowadza również zmiany w 21 innych ustawach, m.i.n w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, w Ordynacji podatkowej, kodeksie karnym skarbowym, ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od towarów i usług, podatku akcyzowym, czy Służbie Celnej.