Co-operative compliance (występujące pod różnymi nazwami w różnych krajach) nie jest nową instytucją.
Możliwa poprawa relacji z fiskusem?
CC została wypromowana na arenie międzynarodowej ponad 10 lat temu jako program, który przyczynia się do poprawy relacji pomiędzy organami podatkowymi a dużymi podatnikami. Zdaniem OECD, CC preferuje kooperacje w przeciwieństwie do konfrontacji, a jej mechanizmy opierają się na wzajemnym zaufaniu raczej niż egzekucji obowiązków podatkowych. W rezultacie CC powinna prowadzić do poprawy przestrzegania przepisów podatkowych, jak również do lepszej transparentności działań podatników i organów podatkowych. Dzięki nowej inicjatywie ustawodawczej Polska dołączy do krajów, które oferują dużym podatnikom nowy rodzaj współpracy.
Czy program się sprawdzi?
Biorąc pod uwagę istotne korzyści zarówno dla podatników, jak i organów podatkowych, które są promowane przez CC, celem artykułu - Program współdziałania z dużymi podatnikami – polski odpowiednik co-operative compliance. Czy warto - jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy program proponowany w ramach projektu ma szanse spełnić stawiane przed nim cele w kontekście istniejącego ustawodawczego status quo, a w rezultacie zbadanie zasadności i konieczności wprowadzenia programu.
Zobacz również:
Współpraca ze skarbówką z przywilejami i... problemami? >>
Więcej w lutowym numerze Przeglądu Podatkowego >>
Cena promocyjna: 54 zł
|Cena regularna: 72 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.