Sprawa dotyczyła kwestii zwolnienia z podatku od spadków i darowizn nieruchomości, którą małżeństwo otrzymało w spadku po śmierci matki jednego z nich.
Zobacz również: Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn? >>
Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn
Najbliższa rodzina, czyli tzw. zerowa grupa podatkowa, do której ustawa o podatku od spadku i darowizn zalicza: małżonkę, małżonka, dzieci, wnuki, rodziców, dziadków, pasierba, pasierbicę, rodzeństwa, ojczyma i macochę, może być zwolniona z konieczności zapłacenia podatku od spadków i darowizn po spełnieniu dwóch warunków. Pierwszym jest zgłoszenie otrzymania darowizny lub spadku do urzędu skarbowego w ciągu pół roku. Drugim jest przelew pieniędzy na rachunek bankowy. Przekazanie pieniędzy w formie gotówki nie daje prawa do skorzystania ze zwolnienia.
Zobacz również:
Najbliższa rodzina zwolniona z podatku od spadków i darowizn >>
Dziedziczenie firmy bez podatku od spadku >>
Do grupy zerowej ustawa podatkowa nie zalicza jednak teściów. Oznacza to, że do darowizn i spadków otrzymanych od teściów nie można zastosować powyższych zasad. Teściowie zaliczeni są do pierwszej grupy podatkowe. W tym przypadku zwolnienie z podatku może mieć zastosowanie tylko do kwoty 9 637 zł. Jest to limit pięcioletni. Darowizny i spadki o wyższej wartości trzeba opodatkować.
Zięć i córka to nie to samo
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zwrócił uwagę, że zięć nie może być zwolniony z zapłacenia podatku od spadku jak jego żona. Jako zięć spadkodawczyni nie jest objęty zwolnieniem wynikającym z ustawy. Musi więc zapłacić podatek od spadków i darowizn z tytułu nabycia udziału w nieruchomości w drodze spadku na zasadach przewidzianych w ustawie dla osób należących do pierwszej grupy podatkowej. Zobowiązanie podatkowe z tego tytułu będzie ustalone przy zastosowaniu stawek podatkowych określonych w art. 15 ustawy.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.