Jak podał resort finansów podatnicy złożyli ponad 9 mln 670 tys. elektronicznych deklaracji - to prawie o 1,3 mln więcej niż w 2016 r. Tegoroczna edycja akcji informacyjnej Ministerstwa Finansów „Szybki PIT" rozpoczęła się 2 marca i zakończyła w ostatni dzień składania deklaracji PIT, tj. 2 maja 2017 r. Podobnie jak w ubiegłych latach, objęła swoim zasięgiem całą Polskę. I jak co roku, teraz również padł nowy rekord złożonych elektronicznych deklaracji - 9 670 215, podczas gdy rok wcześniej było to 8 413 649 e-PIT-ów. Według wstępnych szacunków liczba elektronicznych zeznań w tym roku przekroczyła 50 proc. wszystkich złożonych zeznań.
W ramach kampanii resort finansów przygotował wiele udogodnień dla podatników, aby pomóc im w wypełnieniu obowiązków podatkowych. 93 punkty rozliczeń w galeriach handlowych odwiedziło ponad 13 tys. osób. Eksperci MF od podatków dochodowych podczas kwietniowych dyżurów telefonicznych w ministerstwie odpowiedzieli na wiele pytań dotyczących rozliczenia rocznego. Podatnicy mogli im także opisać swój problem z PIT i wysłać e-maile przez stronę SzybkiPIT.pl, co roku uruchamianą w ramach kampanii.
Ministerstwo Finansów obserwuje, że każdego roku Polacy coraz chętniej korzystają z elektronicznych deklaracji podatkowych, dlatego stara się wprowadzać nowe możliwości w tym zakresie. Po uruchomieniu wstępnie wypełnionego przez urząd skarbowy zeznania podatkowego (PFR) w 2015 r. w tym roku dodało kolejne narzędzia, aby ułatwić podatnikom składanie zeznań przez internet. Chodzi o PIT-WZ, czyli formularz składany przez podatników, którzy chcą, aby to urząd rozliczył za nich roczny PIT oraz PIT-OP skierowany do emerytów i rencistów, którzy chcą, bez wypełniania całego PIT-u, przekazać 1 proc. swojego podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego. Przez miesiąc, kiedy były dostępne, z PIT-WZ skorzystało blisko 40 tys. podatników, natomiast z PIT-OP – prawie 8 tys.
Podczas kampanii w salach obsługi podatnika wielu urzędów uruchomiono specjalne stanowiska komputerowe, gdzie składano zeznania drogą elektroniczną przy pomocy usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR), która wraz z broszurami informacyjnymi była dostępna na Portalu Podatkowym. Dodatkowo w ostatnich dniach kwietnia wszystkie urzędy skarbowe pracowały dłużej.
Podatnicy złożyli więcej elektronicznych deklaracji niż w 2016 r.
Rozliczenie PIT 2017 za nami. Ministerstwo Finansów ogłosiło kolejny rekord. W tym roku podatnicy zgłosili, bowiem 9,7 mln e-PIT-ów.