Projektowana ustawa jednoznacznie określa, w związku z obecnie istniejącymi różnymi zasadami opodatkowania sprzedaży przez rolników produktów przerobionych z własnej uprawy, hodowli lub chowu, kiedy taka sprzedaż określonych ilości żywności jest zwolniona z podatku dochodowego. Ma to wyeliminować różnorodne interpretacje dokonywane przez urzędy skarbowe oraz jednoznacznie ustalić obowiązki podatkowe podmiotów niespełniających warunków do zwolnienia z podatku dochodowego.
W ustawie o PIT zaproponowano zmiany mające na celu doprecyzowanie definicji przychodów z innych źródeł, tj. przychodów ze sprzedaży przerobionych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli i chowu oraz wprowadzenie zwolnienia z opodatkowania tych przychodów do kwoty 20.000 zł, o ile sprzedaż produktów nie przekracza ilości, którą podmioty działające na rynku spożywczym mogą zbywać konsumentom finalnym w ramach rolniczego handlu detalicznego zgodnie z przepisami ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, uzyskanych z rolniczego handlu detalicznego.
W projekcie ustawy, proponuje się, aby sprzedaż mogła odbywać się we wszelkich miejscach przeznaczonych do prowadzenia handlu, bez wyłączania budynków lub ich części. Jednocześnie proponuje się rozszerzenie zakresu usług, które będą mogły być zlecane innym podmiotom, o usługi w zakresie uboju i obróbki poubojowej oraz wytwarzania mąki, kasz, płatków i otrąb. Ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu użytych do produkcji danego produktu musi jednak stanowić co najmniej 50 proc. produktu finalnego, z wyłączeniem wody.
Producent rolny po uzyskaniu ze sprzedaży przerobionej żywności przychodów w wysokości 20 000 zł będzie też mógł wybrać opodatkowanie przychodów powyżej tej kwoty wg 2 proc. stawki podatku zryczałtowanego. Ten sam sposób opodatkowania będzie mógł wybrać również w przypadku, gdy jego sprzedaż przekroczy limity, które podmioty działające na rynku spożywczym mogą zbywać konsumentom finalnym w ramach rolniczego handlu detalicznego.
Podatnik będzie obowiązany złożyć pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskał te przychody, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód uzyskał w grudniu roku podatkowego.