Program (Program CIP) ma na celu wspieranie działalność innowacyjnej przedsiębiorców oraz zapewnić im lepszy dostęp do środków finansowych.
Wicepremier Pawlak podkreślił, że w czasach kiedy trudno uzyskać pełną zdolność kredytową, korzystanie z leasingu będzie ważnym elementem rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. - Pozwoli także uniknąć ryzyka związanego z ewentualnym niepowodzeniem nowego przedsięwzięcia – dodał wicepremier.
Wiceszef polskiego rządu przypomniał także, że od 1 lipca konsumenci będą mogli skorzystać z leasingu konsumenckiego, który wprowadzi przygotowana przez MG ustawa o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. – W tym zakresie pomocne będą nowe instrumenty finansowe, m.in. poręczenia, które w sposób praktyczny pozwolą naszym firmom być bardziej konkurencyjnymi nie tylko na rynku krajowym – dodał wicepremier Pawlak.
Olivier Edelman z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI) podkreślił, że Program CIP jest inicjowany przez UE, a jego budżet przeznaczony na finansowanie poręczeń na lata 207-2013 wynosi 550 mln euro. – Program wdrażany jest przy udziale pośredników czyli funduszy poręczeniowych, banków oraz firm leasingowych, które ściśle współpracują z sektorem MSP – powiedział. – W tym zakresie przedsiębiorcy mogą skorzystać m.in. z gwarancji i poręczeń dla kredytów, poręczeń dla mikro-kredytów oraz poręczeń o charakterze kapitałowym – dodał Edelman.
Prezes Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL) Andrzej Krzemińskie zaznaczył z kolei, że umowa poręczeniowa, którą podpisały Europejski Fundusz Inwestycyjny oraz Fundusz Poręczeń Kredytowych POLFUND jest pierwszą taką umową w Polsce, a drugą w Europie. – Dzięki współpracy z EFI możemy wprowadzić na rynek bardzo nowatorskie rozwiązania dla przedsiębiorców, które pomogą szczególnie młodym firmom rozwinąć swoją działalność. Teraz już kilkumiesięczna firma będzie mogła np. wyleasingować sprzęt lub środki transportu na preferencyjnych zasadach – podkreślił Prezes EFL.