Pytanie

Podmiot działający w formie instytucji gospodarki budżetowej realizuje zadania w zakresie kultury fizycznej m.in. organizuje zawody w ramach Pucharu Kontynentalnego, treningi dla ekip zagranicznych, zwłaszcza Norwegii, Rosji, Szwajcarii, Bułgarii, zawody o puchar świata itp. W/w podmiot zwrócił się z prośbą o odroczenie terminu zapłaty zaległości podatkowej w podatku od nieruchomości. Ponadto Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż ulga w formie odroczenia nie jest pomocą publiczną, gdyż ewentualnie udzielona pomoc nie doprowadzi do zakłóceń w konkurencji negatywnie rzutujących na wymianę handlową w ramach Unii Europejskiej.
Czy ulga w formie odroczenia ww. podmiotowi jest pomocą publiczną?

Odpowiedź

Jeżeli ulga polegająca na odroczeniu zapłaty zaległości podatkowej w podatku od nieruchomości nie zakłóca lub nie grozi zakłóceniem konkurencji poprzez sprzyjanie niektórym przedsiębiorstwom lub produkcji niektórych towarów i nie ma wpływu na wymianę handlową między Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej, wówczas nie uznaje się jej za pomoc publiczną.
Zatem nawet jeśli udzielenie ulgi zakłóca lub grozi zakłóceniem konkurencji w skali lokalnej, to nie będzie uznawane za pomoc publiczną jeśli to zakłócenie konkurencji lub zagrożenie zakłócenia nie ma wpływu na wymianę handlową między Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 67a § 1 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - dalej o.p. - organ podatkowy, na wniosek podatnika, z zastrzeżeniem art. 67b o.p., w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, m.in. może odroczyć zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę.

W art. 67b § 1 pkt 1 o.p. znalazło się m.in. zastrzeżenie, że organ podatkowy na wniosek podatnika prowadzącego działalność gospodarczą może udzielać ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, określonych w art. 67a o.p., które nie stanowią pomocy publicznej.

Przepisy art. 107 ust. 1 wersji skonsolidowanej Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Traktat z Lizbony) z 9 maja 2008 r. (Dz. Urz. UE C Nr 115, str. 47) stanowią, że z zastrzeżeniem innych postanowień przewidzianych w Traktatach, wszelka pomoc przyznawana przez Państwo Członkowskie lub przy użyciu zasobów państwowych w jakiejkolwiek formie, która zakłóca lub grozi zakłóceniem konkurencji poprzez sprzyjanie niektórym przedsiębiorstwom lub produkcji niektórych towarów, jest niezgodna z rynkiem wewnętrznym w zakresie, w jakim wpływa na wymianę handlową między Państwami Członkowskimi. Z przepisów tych wynika bezpośrednio, że niespełnienie któregokolwiek z wymienionych warunków powoduje, że pomoc nie jest uznawana za pomoc publiczną.

Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego