Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw deregulacji przygotowała projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych, który zakłada zmiany m.in. w podatkach.

Jedna z nich zakłada, że łatwiej będzie skorzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Aktualnie obowiązująca kwota przychodów umożliwiająca rozliczenie ryczałtem wynosi 2 mln euro, po zmianach wzrośnie do 3 mln euro.

- Każde uproszczenie systemu podatkowego, polegające chociażby na szerszym niż wcześniej udostępnieniu możliwości korzystania z prostszych form opodatkowania, jest pożądanym i właściwym krokiem w stronę podatników – czytamy w uzasadnieniu projektu.

- To oczywiście korzystne zmiany. Szczególnie interesująca wydaje się propozycja podniesienia limitu przychodów na ryczałcie z 2 mld euro do 3 mln euro. 2 mln euro wydaje się dość wysoką kwotą, jednak w przypadku niektórych biznesów to nadal zbyt niski próg. Powstaje jednak pytanie, czy taka zmiana ma szansę być wprowadza - mówi doradca biznesowy Paweł Lewandowski.

Czytaj w LEX: Jak nie stracić prawa do opodatkowania ryczałtem >

Planowana jest też zmiana w VAT, która ma stanowić spełnienie jednej z obietnic składanych przez Prawo i Sprawiedliwość – dotyczącej obniżenia stawki podatku od towarów i usług na odzież i obuwie dziecięce z 23 proc. do 5 proc. Ma to być wsparcie dla rodziców.
- W związku z dokonanymi w ostatnim czasie zmianami prawa europejskiego stosowanie do odzieży i obuwia dziecięcego obniżonej stawki VAT nie może już być, jak miało to miejsce wcześniej, kwestionowane przez organy Unii Europejskiej – piszą autorzy.

Zmiany mają dotyczyć podatku od nieruchomości, płaconego od leasingu nieruchomości. Obecnie podatnikiem jest właściciel leasingowanej nieruchomości, czyli leasingodawca. Zgodnie z projektem ma być nim leasingobiorca, czyli korzystający z nieruchomości. Chodzi o to, by w razie sporu korzystający sam prowadził spór z organem podatkowym (wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta), np. o podstawę opodatkowania.

Czytaj w LEX: Jak prawidłowo wyliczyć wysokość podatku od nieruchomości – na przykładach >

W podatku od spadków i darowizn posłowie proponują, by nie była potrzebna zgoda naczelnika urzędu skarbowego na zawarcie aktu notarialnego m.in. w sytuacji, gdy spadkobierca chce zbyć prawa do spadku. Dziś trzeba mieć pisemną zgodę naczelnika urzędu skarbowego. Tymczasem notariusze i tak przekazują organom podatkowym informacje o aktach notarialnych.

Czytaj też w LEX: Obowiązki z tytułu zapłaty długu przez dłużnika spadkodawcy >

Większość zmian podatkowych miałaby obowiązywać od 2024 r.