Wobec podatnika było prowadzone postępowanie egzekucyjne za zobowiązanie w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów za 2004 r. Decyzji organu nadano rygor natychmiastowej wykonalności i wobec tego organ dokonał czynności egzekucyjnych w postaci doręczenia odpisu tego tytułu wykonawczego oraz zajęć rachunków bankowych, wynagrodzenia za pracę i ruchomości w postaci samochodu. Jednak podatnik uregulował zaległość podatkową wraz z naliczonymi odsetkami. Ponadto została ściągnięta należność na poczet kosztów egzekucyjnych.


Podatnik wystąpił o umorzenie egzekucji, uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych oraz o zwrot kosztów egzekucyjnych w związku z umorzeniem postępowania podatkowego dotyczącego zobowiązania wykazanego w tytule wykonawczym. Podatnik wskazywał, że zaistniała przesłanka z art. 64c par. 3 ustawy egzekucyjnej.


Naczelnik urzędu skarbowego odmówił zwrotu kosztów egzekucyjnych wyegzekwowanych w trakcie tego postępowania. Organ egzekucyjny stwierdził, że pobrane koszty egzekucyjne nie podlegają zwrotowi, gdyż dochodzona należność podatkowa wykazana w tytule wykonawczym była w dacie jego wystawienia wymagalna.


Również organ drugiej instancji w pełni podzielił argumentację naczelnika. Dyrektor wskazał, że postepowanie egzekucyjne wobec podatnika było prowadzone w oparciu o tytuł wykonawczy wystawiony na podstawie pozostającej w obrocie prawnym decyzji organu podatkowego, więc nie zaistniała przesłanka z art. 64c par. 3 ustawy egzekucyjnej.


Kolejno stanowisko organów podatkowych podzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (I SA/Gl 278/15), który wskazał fakt, że tytuł egzekucyjny został uchylony wobec stwierdzenia przez Trybunał Konstytucyjny niezgodności z Konstytucją art. 20 ust. 3 ustawy PIT (SK 18/09). WSA podkreślił to, że egzekucja była prowadzona w oparciu o prawomocną decyzję organu. Natomiast dopiero w wyniku wyroku Trybunału podatek z art. 20 ust. 3 ustawy PIT został uznany za niekonstytutywny. Co doprowadziło do sytuacji, w której należało umorzyć postępowanie egzekucyjne. Sąd uznał, że w takim przypadku podatnikowi nie przysługuje zwrot już poniesionych kosztów egzekucyjnych, ponieważ w chwili ich pobrania egzekucja miała podstawę prawną.


Naczelny Sąd Administracyjny (II FSK 3648/15) zaaprobował argumentację organów podatkowych i WSA. NSA stwierdził, że nie należy się podatnikowi zwrot kosztów egzekucyjnych, ponieważ w czasie, gdy był pobierany podatek to był należny.
 

Czytaj również: NSA: wystarczy prawdopodobieństwo obawy o zapłatę, aby fiskus mógł zastosować zabezpieczenie >>