Jednym z celów projektowanej nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych jest implementacja dyrektywy 2014/48 z 24 marca 2014 r. zmieniającej dyrektywę w sprawie opodatkowania dochodów z oszczędności w formie wypłacanych odsetek. W związku z tym w projekcie, do ustawy o PIT, dodany został nowy rozdział 7a, który określa kluczowe definicje pojęć, obowiązki informacyjne poszczególnych podmiotów oraz zakres i sposób ustalania tożsamości faktycznych odbiorców.
Zobacz: Resort finansów przygotował projekt nowelizacji PIT i CIT >>
Prawidłowa implementacja dyrektywy wymaga przeniesienia na grunt prawa krajowego definicji kilku kluczowych pojęć, na których opiera się jej konstrukcja. wprowadzono definicje 8 podstawowych pojęć, które występują we wdrażanej dyrektywie: podmiotu wpłacającego, faktycznego odbiorcy, pośredniego odbiorcy, wypłaty odsetek, pojęcie zysku z umowy ubezpieczenia na życie, definicję podmiotu gospodarczego, miejsca faktycznego zarządu podmiotu lub przedsięwzięcia i określenie co rozumiemy przez podleganie faktycznemu opodatkowaniu.
Zgodnie z projektem, w terminie do końca miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego podmiotu wypłacającego, podmiot ten będzie obowiązany sporządzić wg ustalonego wzoru i przesłać imienne informacje o dokonanych lub zabezpieczonych wypłatach odsetek. Informacje te przesłane będą faktycznemu odbiorcy, który jest rezydentem podatkowym w innym niż RP państwie członkowskim oraz, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego wykonuje swoje zadania naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Analogicznie określono też zakres obowiązku informacyjnego ciążącego na podmiocie gospodarczym, który dokonuje wypłaty lub zabezpiecza wypłatę odsetek na rzecz pośredniego odbiorcy i obowiązki informacyjne pośredniego odbiorcy.
Projekt określa ponadto zakres i sposób ustalania tożsamości faktycznych odbiorców na potrzeby sporządzenia imiennych informacji.
Projektowane regulacje mają wejść w życie 31 grudnia 2015 r.
Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego