Podatnik złożył wniosek o przyspieszony 25-dniowy termin zwrotu VAT. Wśród faktur dokumentujących podatek naliczony wykazany w deklaracji znajdują się faktury na naprawę samochodu użytkowanego na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Wartość netto ww. faktur miała zapłacić firma ubezpieczeniowa, zaś podatnik zapłacił tylko kwotę podatku VAT. Urząd Skarbowy kwestionuje prawo do przyspieszonego terminu zwrotu podatku ponieważ na podstawie czynności sprawdzających ustalił, że do dnia złożenia deklaracji faktury te nie zostały przez firmę ubezpieczeniową zapłacone.

Czy w powyższej sytuacji Urząd Skarbowy może odmówić podatnikowi prawa do przyspieszonego terminu zwrotu podatku VAT?
Moim zdaniem, niestety, w analizowanym przypadku organ podatkowy działa legalnie odmawiając dokonania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni.
 

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zasadniczo nadwyżka taka zwracana jest podatnikowi w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia podatku od towarów i usług (oraz wniosku o zwrot nadwyżki VAT).

Jednak po spełnieniu warunków zapisanych w art. 87 ust. 6 u.p.t.u. podatnik może ubiegać się o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w skróconym - bo 25-dniowym - terminie.

Według tej regulacji, na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:

- faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.),

- dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 u.p.t.u. oraz art. 34 u.p.t.u., i zostały przez podatnika zapłacone,

- importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a u.p.t.u., wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji.

Niestety, w powołanej powyżej regulacji prawodawca wyraźnie wskazał, że jednym z warunków uzyskania zwrotu w skróconym terminie jest dokonanie zapłaty w całości kwot wykazanych w fakturach, z których wynika podatek naliczony.

Jeżeli więc w badanej sytuacji ubezpieczyciel (czyli podmiot, który ma za podatnika dokonać zapłaty) nie uregulował jeszcze ceny usługi naprawy pojazdu, to tym samym podatnik nie spełnia warunku do uzyskania zwrotu w skróconym (25 dni) terminie. Bez znaczenia jest to, że podatnik zapłacił tą część ceny, która obciąża go bezpośrednio, czyli podatek zawarty w cenie świadczenia.

Aby uzyskać zwrot w przyspieszonym terminie podatnik powinien przenieść rozliczenia podatku naliczonego z faktur za naprawę na jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (zakładając, że podatnik pierwotnie wykazał je w deklaracji za okres rozliczeniowy ich otrzymania).