Podatnik, mimo iż jest nie właścicielem gospodarstwa rolnego i liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5, będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT, gdy przedmiotowy budynek mieszkalny ze znajdującymi się w nim pokojami pod wynajem położony jest na terenie wiejskim. Takie stanowisko przedstawił WSA w Olsztynie w wyroku z 26 sierpnia 2010 r., I SA/Ol 457/10.
Podatnik prowadził działalność gospodarczą w na terenie gospodarstwa rolnego, należącego do innej osoby fizycznej, polegającą na wynajmowaniu pokoi gościnnych wraz z wyżywieniem, oraz usługach jazdy konnej, prowadzenia pensjonatu dla koni, ujeżdżaniu koni i organizowaniu rajdów konnych. Spór sprowadzał się do rozstrzygnięcia, czy w takim stanie rzeczy działalność związana z wynajmem pokoi gościnnych korzystała ze zwolnienia przedmiotowego przewidzianego w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT.
Z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT wynika, że podatnik uzyskujący dochody z tytułu wynajmu pokoi gościnnych skorzysta z przedmiotowego zwolnienia, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki: liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5, zaś budynek mieszkalny położony jest na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym.A contrario przedmiotowym zwolnieniem nie zostały objęte dochody z wynajmu pokoi znajdujących się w budynkach innych niż mieszkalne, jak również zwolnienie nie przysługuje wówczas, gdy budynek mieszkalny nie jest położony na terenie gospodarstwa rolnego, a także, gdy budynek mieszkalny i gospodarstwo rolne znajdują się na terenie miasta.
W ocenie Sądu, nieprawidłowo organy podatkowe stwierdziły, że warunkiem zastosowania zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 43 jest posiadanie tytułu prawnego do gospodarstwa. W cytowanym przepisie taki warunek nie występuje, a do jego zastosowania, jako zwolnienia przedmiotowego wystarczy prawo posiadania i dysponowania, a takie prawo podatnik posiadał.
Michał Malinowski
źródło:www.nsa.gov.pl, stan z dnia 26 listopada 2010 r.