Dostawa, montaż i uruchomienie sauny lub łaźni parowej jest usługą budowlano-montażową i w obiektach budownictwa mieszkaniowego opodatkowana jest podstawową stawką VAT.
Z uwagi na to, iż obniżone stawki podatku mają charakter wyjątkowy i nie podlegają ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, zaś możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna, uznać należy, iż stawki te winny mieć zastosowanie do towarów i usług wskazanych wprost przez ustawodawcę w ustawie o podatku od towarów i usług lub w przepisach wykonawczych do tej ustawy.
Skoro zatem preferencyjna, 8% stawka podatku od towarów i usług ma zastosowanie do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, a nie do wszystkich czynności dotyczących dostawy czy też samego instalowania, montażu różnych towarów, m.in. saun i łaźni parowych uznać należy, iż czynności te nie korzystają z preferencji podatkowej.
W swej istocie czynności polegające na dostawie i montażu saun i łaźni parowych są zaopatrywaniem budynku w elementy wyposażenia, niestanowiące jego elementów konstrukcyjnych, a jedynie podnoszące jego użyteczność i funkcjonalność. Czynności tych nie można też zaliczyć do remontów, czy też robót konserwacyjnych. Byłoby to bowiem niedopuszczalne stosowanie wykładni rozszerzającej, która jest wyłączona w odniesieniu do przepisów mających charakter wyjątkowy, a takimi są właśnie normy statuujące możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki podatkowej. Do czynności tych zastosowanie znajdzie więc stawka 23% VAT.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 30 listopada 2011 r., sygn. ILPP4/443-620/11-2/EWW.
Jolanta Mazur
źródło: www.mf.gov.pl