Usługi muszą być przy tym wykorzystane na cele działalności gospodarczej prowadzonej przez usługobiorcę (usługodawca powinien uzyskać od polskiego odbiorcy świadczeń odpowiednie oświadczenie). Zagraniczny usługodawca zobowiązany jest również zweryfikować status polskiego beneficjenta tych usług, to znaczy uzyskać odeń numer identyfikacyjny VAT UE. Wówczas usługodawca wystawia fakturę nie naliczając VAT. Polski usługobiorca nie będzie musiał zamrażać swoich środków pieniężnych na uiszczenie zagranicznemu podmiotowi podatku od wartości dodanej. W polskiej deklaracji rozliczy te usługi jako ich import, co oznacza że VAT od tych usług pozostanie dlań neutralny.
Od tej ogólnej zasady ustawodawca przewidział w kolejnych przepisach ustawy (art. 28b – 28n) pewne odstępstwa, jednak nie dotyczy to specjalistycznych szkoleń zawodowych.
Która ze stron transakcji jest zobowiązana poddać ją opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz rozliczyć podatkowo w sytuacji, gdy polska firma wysyła swoichpracowników na miesięczne odpłatne szkolenie zawodowe do specjalistycznej firmy w kraju UE?
Zgodnie z zasadą oglną określania miejsca świadczenia usług na rzecz podatnikw, wyrażoną w art. 28b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarw i usług jest nim miejsce, w ktrym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania. Zatem usługa opodatkowana jest w miejscu faktycznego jej wykorzystania, a tym samym do rozliczenia usług, ktrych dotyczy ta zasada oglna zobowiązany jest usługobiorca.