Organizatorem konferencji była Krajowa Rada Doradców Podatkowych. Serwis Prawo.pl, Przegląd Podatkowy i wydawnictwo Wolters Kluwer Polska byli patronami medialnymi wydarzenia.

Uszczelnianie systemu musi mieć swoje granice

- Doradcy podatkowi nie pytają, czy uszczelniać system podatkowy, ale w jaki sposób go uszczelniać. Nie będziemy dyskutować, czy wdrażać przepisy uszczelniające, tylko czy one są adekwatne do zakładanych celów. Trzeba znaleźć złoty środek między zabezpieczeniem interesów Skarbu Państwa i podatników – powiedział w trakcie konferencji prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Zadeklarował również, że samorząd doradców chce być partnerem w tworzeniu dobrego, precyzyjnego prawa podatkowego.

 

Podatek tylko w odpowiedniej wysokości

Podkreślił jednak, że podatnik powinien płacić podatki w odpowiedniej wysokości. Nie może być ani za mało, ani za dużo. Zachęcał do śledzenia inicjatyw Krajowej Rady Doradców Podatkowych, które mają promować dobre prawo podatkowe. Podkreślał jednocześnie, że doradca podatkowy to osoba, która jest najlepszym partnerem dla podatnika, ale również dla administracji podatkowej. Jego zadaniem jest bowiem to, aby podatnik zapłacił prawidłową kwotę podatku. Zwłaszcza, że już w 2004 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że nie ma nakazu, aby podatnik uiszczał podatek w maksymalnej określonej w przepisach prawa wysokości. - Optymalizacja podatkowa jest dopuszczalna, jeżeli bazą do obliczenia i zadeklarowania podatku są rzeczywiste działania gospodarcze – podkreślał prof. Mariański.

Zobacz również: Podatników ma wspierać specjalny rzecznik >>

Nowa ordynacja podatkowa od stycznia 2021 roku >>

Zbyt wiele wątpliwości w prawie podatkowym

Uczestnicy konferencji podkreślali, że stosowanie prawa podatkowego od lat budzi wiele wątpliwości. Jednym z przykładów zbyt skomplikowanych przepisów są chociażby obowiązujące od początku 2019 r. przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych (MDR). Samorząd doradców podatkowych chce je zresztą zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego. Ich zdaniem przepisy mają destrukcyjny wpływ na procesy gospodarcze.

Zdaniem prof. Pawła Borszowskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego, podstawowym wymogiem, jakim powinien kierować się ustawodawca, jest ograniczenie obszaru nieostrości przepisów. Jako przykład wskazał klauzulę ogólną o przeciwdziałaniu unikaniu opodatkowania. Zawiera ona zbyt wiele nieprecyzyjnych pojęć. Chodzi m.in. o: uzasadnione przyczyny ekonomiczne, uzasadnienie ekonomiczne, cele ekonomiczne, czy określenie w dominującej mierze z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.

W konferencji wzięli udział profesorowie prawa podatkowego, członkowie Rady Naukowej powołanej przy Krajowej Izbie Doradców Podatkowych, przedstawiciele Ministerstwa Finansów, prezes Najwyższej Izby Kontroli, przedstawiciele biura Rzecznika Praw Obywatelskich, przedstawiciele biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców i doradcy podatkowi.

 

Cena promocyjna: 54 zł

|

Cena regularna: 72 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł