Pytanie

W ramach EFS w ramach projektu dotyczącego Priorytetu I "Zatrudnienie i integracja społeczna" realizowanego przez fundację w firmie odbywa staż jeden z uczestników projektu. W ramach umowy trójstronnej firma, w której odbywa się staż, ma obowiązek zapewnienia opiekuna stażu, opracowania programu stażu, zapewnienia narzędzi i miejsca do odbycia stażu, umożliwić nabycie nowych umiejętności, które można wykorzystać na rynku pracy. Wynagrodzenie stażyście za staż wypłaca fundacja, która również zgłasza stażystę do ubezpieczeń społecznych. Firma nie wypłaca stażyście wynagrodzenia jedynie finansuje koszty dojazdu stażysty do klientów, których obsługuje. Pomiędzy fundacją a firmą nie dochodzi do żadnych rozliczeń pieniężnych. Firma to jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona przez osobę fizyczną, która rozlicza podatek dochodowy na podstawie PKPiR.
Jakie konsekwencje na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych pociąga za sobą taka umowa?

Odpowiedź

W mojej ocenie w tak przedstawionym stanie faktycznym po stronie firmy nie powstaną przychody do opodatkowania, zaś ww. wydatki będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Uzasadnienie

Z treści pytania wynika, że firma przyjmując na staż uczestnika projektu nie ponosi wydatków w związanych z tego wynagrodzeniem, ponosi natomiast koszty dojazdu stażysty do klientów. Również pomiędzy fundacją a firmą nie dochodzi do żadnych rozliczeń finansowych.

W zaistniałym stanie faktycznym należy rozważyć, czy firma w związku z faktem bezpłatnego korzystania z pracy stażysty nie uzyskuje przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Zgodnie bowiem z art. 11 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f. przychodami są m.in. otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zobacz: TK: przepisy dot. PIT od nieodpłatnych świadczeń zgodne z Konstytucją >>

Za nieodpłatne świadczenia uznaje się wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu. Przychód z nieodpłatnych świadczeń nie powstanie, gdy druga strona w zamian za świadczenie otrzymuje określoną korzyść.

Z taką sytuacją mamy do czynienia w analizowanym przypadku, tj. w odniesieniu do stażu, za który stażysta nie otrzymuje wynagrodzenia od firmy. Podkreślić bowiem należy, że w trakcie odbywania stażu uczestnik projektu uzyskuje korzyści w postaci nabycia nowych umiejętności i doświadczenia.

Co więcej, stażysta korzysta z fachowej wiedzy i doświadczeń przedsiębiorcy, co oznacza, że firma ponosi określone "koszty" w związku z przyjęciem stażysty.
Podobnie uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 29 czerwca 2011 r., ILPB2/415-436/11-2/WS.
Innymi słowy nie można uznać, że firma uzyskuje nieodpłatne świadczenia, które podlegałyby opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Jednocześnie w mojej ocenie ponoszone przez firmę wydatki związane "zatrudnieniem" stażysty wpisują się w definicję kosztu uzyskania przychodów.
Stażysta w ramach odbywanego stażu wykonuje zadania określone programem stażu, które mają związek z prowadzoną przez firmę działalnością gospodarczą (jak podano w pytaniu, stażysta kontaktuje się z kontrahentami). Oznacza to, że wydatki na te cele, tj. te ponoszone w związku z organizowaniem stażu wpływają na osiągnięcie przychodu lub zabezpieczenie źródeł jego uzyskania.

Zobacz też: Kiedy zapłacimy podatek od nieodpłatnego świadczenia >>

  Książka "Opodatkowanie przychodów z nieodpłatnych świadczeń" dostępna jest w księgarni internetowej Profinfo >>

Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Ksiegowego