Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zyskał ostatnio na popularności także wśród menedżerów. Jego podstawowe zalety to stosunkowo niska stawka i zryczałtowana, a więc prosta do ustalenia, kwota składki zdrowotnej. Jednak nad ryczałtowcami zbierają się czarne chmury. Po pierwsze, w praktyce coraz trudniej im skorzystać z atrakcyjnej stawki ryczałtu 8,5 proc., ponieważ fiskus zaostrza stanowisko w interpretacjach indywidualnych i w wielu przypadkach domaga się wyższej stawki. Po drugie, coraz częstsze są też kontrole dotyczące prawidłowości rozliczeń.

 

Nowy trend w praktyce organów podatkowych

Na zmianę podejścia organów podatkowych zwraca uwagę Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii Chojnacka & Łagowski.

- W praktyce można zauważyć nowy trend, polegający na wszczynaniu czynności sprawdzających w stosunku do menedżerów, którzy łączą funkcje zarządzania spółką z prowadzeniem jednoosobowej działalnością gospodarczą. Chodzi o sytuację, w której menedżer, prowadzący działalność opodatkowaną ryczałtem, świadczy na rzecz swojej spółki dodatkowe usługi, np. pozyskiwania nowych klientów. Organy podatkowe sprawdzają różne czynniki, m.in. dokumentację wykonania usługi na rzecz spółki (na czym polegała i czy rzeczywiście została wykonana), kto był odbiorcą usługi, ile wynosiło wynagrodzenie. Weryfikowane są też stawki ryczałtu. To na razie nowa tendencja, można jednak odnieść wrażenie, że organy podatkowe, zamiast wprowadzać ograniczenia ustawowe, chcą w praktyce ograniczyć stosowanie kontraktów B2B czy też ich korzystne opodatkowanie - mówi Arkadiusz Łagowski.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto