Politechnika organizująca darmowe koncerty w ramach imprez studenckich nie zapłaci VAT od tej usługi.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT, warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku jest nie tylko spełnienie przesłanki o charakterze przedmiotowym dotyczącej rodzaju świadczonych usług (kulturalnych), ale także przesłanki podmiotowej odnoszącej się do usługodawcy, który musi być jednym z podmiotów wymienionych w tym przepisie.
Zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a, stosuje się pod warunkiem, że podmioty wykonujące czynności, o których mowa w tym przepisie, nie osiągają w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia są one przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług, o czym stanowi obowiązujący od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 43 ust. 18 ustawy o VAT. Zwolnienie nie ma także zastosowania do wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego.
Politechnika jako podmiot prawa publicznego świadczący usługi organizacji koncertów, w ramach których nie osiąga w sposób systematyczny zysków, oraz nie świadczy usług wstępu na te koncerty spełnia zarówno przesłankę podmiotową jak i przedmiotową, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit a ustawy o podatku od towarów i usług, jest więc uprawniona do zastosowania zwolnienia przy świadczeniu przedmiotowych usług.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 12 lipca 2011 r., sygn. IPTPP3/443-29/11-4/IB.
Jolanta Mazur