Odpowiedź:

Jednolity plik kontrolny powinien odzwierciedlać ewidencje VAT.

Uzasadnienie:

W pierwszej kolejności wskazać należy, że zgodnie z art. 82 § 1b ustawy z 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.) – dalej o.p. – osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, są obowiązane, bez wezwania organu podatkowego, do przekazywania, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych informacji o prowadzonej ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3, za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, wskazując miesiąc, którego ta informacja dotyczy.

Jest tu odesłanie do prowadzonej ewidencji dla potrzeb VAT. Zatem jednolity plik kontrolny powinien odzwierciedlać ewidencje VAT.

Co do zasady powinien być raportowany numer uwidoczniony na fakturze.

Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 2 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.) – dalej u.p.t.u. – faktura powinna zawierać kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę.

Z powyższego wynika pewna dowolność numeracji faktur.
Jeśli na fakturze jest zapis „Faktura nr 150/2017” to numerem jest „150/2017”.

Jednak wydaję się, że taki wpis nie powinien być błędem w strukturze w jednolitym pliku kontrolnym, który wymagałby poprawy.

Piotr Kłos, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono  12.04.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów