Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o.(świadczymy usługi wywozu nieczystości stałych) podpisało z czeskimi zleceniodawcami, którzy są podatnikami VAT zarejestrowanymi lub niezarejestrowanymi na potrzeby transakcji unijnych, umowy na transport i unieszkodliwienie odpadów biodegrodawalnych zebranych w Czechach. Odpady będą przetwarzane na płycie kompostowni na składowisku odpadów w Polsce (usługa wywozu nieczystości). Czeskim zleceniodawcom mamy wystawiać miesięczne faktury za wykonaną usługę.
Jakiego rodzaju będzie to usługa? Jak będzie opodatkowana VAT w świetle rozliczeń unijnych? Czy faktury mamy wystawiać w języku polskim?
Czy cena ustalona w koronach ma być przeliczana za złotówki?
Jeżeli tak, to wg jakiego kursu? Czy będzie to dostawa usług poza terytorium kraju, która nie będzie podlegała VAT?

Zarejestrowaliśmy się jako podatnik VAT-UE, ale do tej pory nie wykonywaliśmy żadnych transakcji unijnych.
Miejscem świadczenia (i opodatkowania) usługi wywozu nieczystości stałych będą Czechy jako kraj usługobiorcy.
Z pytania wynika, że polski podatnik świadczy na rzecz kontrahenta czeskiego (podatnika) usługę wywozu nieczystości stałych.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że stosownie do art. 28b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. - miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania.
Zatem miejscem opodatkowania jest kraj siedziby usługobiorcy.

W analizowanym przypadku miejscem świadczenia (i opodatkowania) usługi wywozu nieczystości stałych będą Czechy jako kraj usługobiorcy.
Natomiast zgodnie z art. 31a ust. 1 u.p.t.u. w przypadku, gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote co do zasady dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Jak wynika z art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. c u.p.t.u. przy świadczeniu usług wywozu odpadów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie.
Stosownie do § 5 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.) kwoty podatku wykazuję się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze.
Z powyższego wynika, że podatnik może wystawiać faktury zarówno w złotówkach jak i innej walucie. Jednak jeśli faktura jest wystawiona w innej walucie to kwota podatku mimo wszystko powinna być wykazana również w złotych.
Natomiast przepisy nie odnoszą się wprost do języka w którym faktura powinna być wystawiona. Wskazane byłoby, aby w takim przypadku podatnik wystawił fakturę dwujęzyczną.

Uwagi
Dodatkowo należy wskazać, że jak wynika z art. 100 ust. 1 pkt 4 u.p.t.u. informację podsumowującą mają obowiązek składać podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT-UE świadczący usługę na rzecz podatników z innych państw członkowskich, dla których zgodnie z art. 28b u.p.t.u. miejscem świadczenia jest państwo członkowskie, w którym nabywca co do zasady ma siedzibę.
Wynika z powyższego, że obowiązek składania informacji podsumowujących mają podatnicy zarejestrowani jako VAT UE.