Procedura płacenia podatku od importu wreszcie zostanie uproszczona. Od 1 kwietnia firmy nie muszą już przedstawiać zabezpieczenia.
Znowelizowana ustawa o VAT zacznie obowiązywać od 1 kwietnia. Jeden z jej przepisów dotyczy procedury uproszczonej w imporcie. Nowe przepisy przewidują, że przedsiębiorca będzie korzystał z procedury uproszczonej, pod warunkiem że przedstawi organowi celnemu dokumenty potwierdzające rozliczenie kwoty podatku należnego z tytułu importu w deklaracji podatkowej w ciągu czterech miesięcy po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Mówi o tym art. 33a ust. 6 znowelizowanej ustawy.
Podatnicy muszą jednak uważać, gdyż od 1 kwietnia za niedotrzymanie tego terminu mogą grozić sankcje. Naczelnik urzędu skarbowego może wydać decyzję, w wyniku której przedsiębiorca straci na 36 miesięcy prawo do korzystania z procedury uproszczonej (art. 33a ust. 9 ustawy o VAT). Art. 33a ust. 11 znowelizowanej ustawy zobowiązuje jednak naczelnika, by odstąpił od wydania decyzji, jeśli uzna, że uchybienie terminu na dostarczenie stosownych dokumentów jest nieistotne wobec liczby i wielkości operacji importowych rozliczanych w trybie art. 33a. To samo dotyczy sytuacji, gdy uchybienie to nie wynika z zaniedbania ani ze świadomego działania podatnika.
źródło: Rzeczpospolita, 30 marca 2011 r.