W Polsce rynek fuzji i przejęć pozostaje bardzo prężny, z kilkoma oczekującymi dużymi projektami w sektorze telekomunikacyjnym, towarów konsumpcyjnych i usług finansowych. W minionym kwartale bardzo aktywne na naszym rynku były fundusze private equity. Pod koniec marca 2011 r. mieliśmy do czynienia z największą transakcją private equity w Polsce, w której spółka Emitel została przejęta przez Montagu Private Equity za kwotę 425 mln EUR. W najbliższym zaś czasie spodziewana jest sprzedaż Polkomtela - jednego z największych polskich operatorów komórkowych.

Raport M&A Index przedstawia pełny obraz sytuacji na światowym rynku M&A. Jest on opatrzony komentarzem partnerów kancelarii Allen & Overy i poparty niezależnie zleconymi badaniami kwartalnymi na temat liczby i wartości globalnych transakcji fuzji i przejęć o wartości ponad 100 mln USD.

"Raport przygotowany przez naszą kancelarię może być skutecznym instrumentem w rękach wszystkich zainteresowanych podmiotów, planujących aktywnie funkcjonować na rynku M&A. Wskazuje on też na znaczącą rolę Polski na rynku fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej." - powiedział mec. Jarosław Iwanicki, partner w warszawskim biurze Allen & Overy.

Badania przeprowadzone na potrzeby raportu wykazały, że w I kw. 2011 r. nastąpił aż 60% wzrost wartości globalnych rekomendowanych fuzji i przejęć publicznych, trzykrotne zwiększenie liczby fuzji w I kw. 2011 r. (dziewięć transakcji wartych 41 mld USD) w porównaniu do analogicznego okresu w 2010 r. oraz 150% wzrost wartości wyprowadzeń spółek z giełdy przez prywatnych inwestorów. Poniżej przedstawiamy najciekawsze spostrzeżenia raportu:

  • Rynek gazu może stać się znacznym beneficjentem obecnych zawirowań w sektorze energetycznym i będzie najprawdopodobniej obszarem przyszłych transakcji fuzji i przejęć.
  • Po utracie przez giełdy wtórnej funkcji nadzorczej oczekuje się wśród nich dalszej konsolidacji, jako że coraz bardziej przypominają one zwykłe przedsiębiorstwa i dążą do konsolidacji swoich platform informatycznych.
  • Przenoszenie działalności przez głównych graczy z sektora przyrodniczo-rolniczego do Azji odbywa się wolniej niż oczekiwano ze względu na obawy dotyczące systemów prawnych i ochrony praw własności intelektualnej.
  • W Stanach Zjednoczonych odnotowano 30% wzrost liczby i 86% wzrost wartości dużych fuzji i przejęć w porównaniu do I kw. 2010 r. Zawarcie pierwszej od dłuższego czasu dużej transakcji, spoza sektora farmaceutycznego i energetycznego, finansowanej ze środków pieniężnych, pokazuje, jak ważni są amerykańscy konsumenci.
  • Trzęsienie ziemi w Japonii może spowodować wycofywanie się z niedawnych szeroko zakrojonych inwestycji zagranicznych, gdyż japońscy inwestorzy będą koncentrować się na odbudowie działalności w kraju.