Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje wiele zwolnień. Jedno z nich, zawarte w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, stanowi, że wolne od opodatkowania są dochody, które są przeznaczone na pewne rodzaje działalności statutowej, w tym m.in. działalność kultu religijnego. Ustawodawca, doprecyzowując treść zwolnienia, wskazał, że pieniądze wydatkowane na wskazane cele będą zwolnione, ale muszą bezpośrednio służyć ich realizacji.

Zobacz również: Stowarzyszenia - opodatkowanie CIT >>

Chodziło o stowarzyszenie religijne, które oprócz prowadzenia działalności statutowej prowadzi też działalność gospodarczą z przeznaczeniem na realizację celów statutowych. W 2013 r. działalność gospodarcza stowarzyszenia polegała na wynajmie lokali mieszkalnych i usługowych, prowadzeniu kursów języka arabskiego i sprzedaży książek. Natomiast w wyniku przeprowadzenia kontroli podatkowej, organ stwierdził, że stowarzyszenie nie prowadziło ewidencji w podziale na poszczególne źródła przychodów. 

 

Cena promocyjna: 159 zł

|

Cena regularna: 159 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Wydatki poniesione na działalność gospodarczą czy statutową

Stowarzyszenie uważało, że wszelkie uzyskane przychody były wydatkowane na jego cele statutowe, a w konsekwencji korzystały ze zwolnienia o jakim mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Jednak urzędnicy byli innego zdania. Ich zdaniem część wydatków była związana z nieruchomościami wykorzystywanymi do prowadzenia działalności gospodarczej i dlatego powinna być opodatkowana podatkiem dochodowym.

Jednak stowarzyszenie oponowało. We wniesionej do WSA skardze, przekonywało, że nie podlega opodatkowaniu dochód wydatkowany na cele inwestycyjne i modernizacyjne lokali. Stowarzyszenie wskazywało, że taki sposób wydatkowania jest zgodny z jego statutem i pozostaje w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą, z której dochody w całości są przeznaczone na cele statutowe.

Ograniczony zasięg zwolnienia

Rację fiskusowi przyznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (I SA/Bk 86/16). Sąd pierwszej instancji zwrócił uwagę, że zwolnienie podatkowe z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT zależy nie tylko od przeznaczenia, ale także wydatkowania osiągniętego dochodu na preferowane ustawą cele statutowe. WSA podkreślił, że użyte sformułowanie "w części przeznaczonej na te cele" oznacza, że jeżeli podatnik wyda środki na realizację innych celów, niż wymienione w tym przepisie, to one nie będą zwolnione z opodatkowania.

Zobacz również: NSA: Nie każdy koszt musi być wydatkiem na reprezentację >>

NSA: Dla zwolnienia liczy się miejsce podejmowania decyzji >>

4 grudnia br. Naczelny Sąd Administracyjny (II FSK 3595/16) także zaaprobował argumentację organu podatkowego. Tym samym sąd nie zgodził się z twierdzeniami stowarzyszenia jakoby remont lokali miał być pośrednio związany z postanowieniami  statutu i tym samym korzystać ze zwolnienia. NSA stwierdził, że to było wydatkowanie dochodu w związku z działalnością gospodarczą stowarzyszenia, a więc nie ma mowy o zastosowaniu w tym zakresie zwolnienia podatkowego.