Osoby prowadzące blogi internetowe muszą pamiętać, że uzyskane z tego tytułu dochody powinny opodatkować. Wiele zależy od tego, czego dotyczy blog i jaka jest częstotliwość jego prowadzenia. Zwykle pojawia się bowiem problem, czy w danym przypadku prowadzenie bloga jest działalnością gospodarczą.
Niewątpliwie przychody uzyskane z prowadzenia bloga podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Sposób tego opodatkowania zależy od tego, jaki jest rodzaj i zakres prowadzonej w ten sposób działalności. Możemy więc mieć do czynienia z przychodami z działalności gospodarczej, ale także np. z przychodami z innych źródeł.
Kiedy prowadzenie bloga stanowi działalność gospodarczą?
Często prowadzenie bloga stanowi regularnie wykonywaną działalność, w domyśle ukierunkowaną na zysk. Polega ona na:
• zamieszczaniu reklam na stronie internetowej,
• udziale w kampaniach reklamowych, a także pozyskiwaniu reklamodawców,
• udziale w programach partnerskich.
W określonych sytuacjach prowadzenie bloga stanowić będzie działalność gospodarczą. Wykonywane czynności stanowią działalność gospodarczą, jeśli wystąpią łącznie trzy warunki:
• charakter zarobkowy, tj. nastawienie na zysk,
• ciągłość wykonywania, tj. nie może to być działanie jednorazowe lub sporadyczne,
• zorganizowany (profesjonalny) charakter,
Przychody z prowadzenia bloga stanowią działalność gospodarczą pod warunkiem spełnienia trzech wymienionych wyżej elementów wymaganych dla kwalifikacji dokonywanych czynności jako działalności gospodarczej. Niespełnienie tych warunków uniemożliwia taką kwalifikację. A zatem sposób opodatkowania zależy od charakteru prowadzenia działalności. Często jednak przychody uzyskiwane z prowadzenia bloga stanowią przychód z innych źródeł. Zdaniem natomiast sądów administracyjnych mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych jako przychody z najmu.
Fragment komentarza "Opodatkowanie dochodów z prowadzenia blogów" opublikowanego w Vademecum Głównego Księgowego