Przekazaliśmy kontrahentowi (osobie fizycznej prowadzącej działalność opodatkowaną w formie ryczałtu, podlegającej VAT) upominek o wartości brutto 1220 zł. W lutym 2010 r. wystawiliśmy PIT-8C na kwotę 1220 zł. Podatnik w styczniu już rozliczył podatek PIT-28.
Czy nasze postępowanie jest prawidłowe? Jak ma postąpić kontrahent w tej sytuacji z naszym PIT-8C?
W sytuacji kiedy upominek jest przekazywany osobie fizycznej prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą firma przekazująca prezent nie ma obowiązku wystawiania informacji PIT-8C. Fakt, że Państwa kontrahent, czyli przedsiębiorca otrzymał świadczenie związane z działalnością gospodarczą oznacza, że to sam obdarowany powinien wykazać w prowadzonych ewidencjach wartość otrzymanego świadczenia. Państwa kontrahent powinien doliczyć do przychodów nieodpłatnie otrzymany prezent w wartości rynkowej i zastosować do niego stawkę zryczałtowanego podatku w wysokości 3%.
Przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) - dalej u.z.p.d., bezpośrednio nie odnoszą się do kwestii opodatkowania nieodpłatnych świadczeń.
Niemniej, w art. 12 ust. 1 pkt 5 u.z.p.d. przeczytamy, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2 i 5-10 ustawy o podatku dochodowym.
Powołana ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., reguluje zaś, w art. 14 ust. 2 pkt 8, że przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Wartość takich nieodpłatnych świadczeń przedsiębiorca powinien obliczyć w oparciu o regulacje art. 11 ust. 2-2b u.p.d.o.f., które m.in. stanowią, że wartość świadczeń w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Jeżeli kontrahent złożył już zeznanie PIT-28 i nie wykazał w nim wartości otrzymanego prezentu, to powinien dokonać korekty zeznania. Uważam, że w takiej sytuacji PIT-8C może zostać przez strony zachowany; Państwa kontrahent może tylko nanieść na nim adnotację, że jest to przychód związany z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej i wartość z niego wynikająca została zaliczona do przychodów z prowadzonej firmy i zaewidencjonowana w ewidencji przychodów.
Analizując sytuację z Państwa punktu widzenia, należy zaznaczyć, że obowiązek wystawienia informacji PIT-8C wynika z regulacji art. 42a u.p.d.o.f. Regulacja ta stanowi, że osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.
Regulacje art. 20 ust. 1 u.p.d.o.f. zaś wskazują, że do przychodów z innych źródeł zalicza się m.in. nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 u.p.d.o.f.
Tymczasem, jak wskazano na wstępie, w tym konkretnym przypadku prezent jest związany ze źródłem przychodów z działalności gospodarczej, a więc nie może być uznany za inne źródło przychodów.
Państwa działanie byłoby prawidłowe, gdyby upominek był wręczany osobie prywatnej.